O wspinaniu, bieganiu i podróżowaniu po świecie

Co mi w uszach gra? Czyli podcasty do biegania

Co robić podczas biegania? Po ostatnim wpisie Agnieszki już chyba wiecie 😉. Kontynuujemy temat, dzisiaj pora na listę moich propozycji. Zapraszam do materiału.

Z moich obserwacji wynika, że mniej więcej połowa moich biegowych znajomych nie wychodzi na bieganie bez słuchawek. Poniekąd to rozumiem, choć sam nie podchodzę do tego tak ekstremalnie, to jednak w większości przypadków preferuję treningi, kiedy coś mi do ucha gada 😉.

Swoją drogą temat biegania ze słuchawkami lub bez jest bardzo ciekawy i mam na ten temat swoją teorię, ale o niej może kiedy indziej. Z dopasowaniem słuchawek raczej nie miewam problemów. Wbrew pozorom, nie wszyscy mają tak dobrze, więc już na wstępie jestem potencjalnie narażony na "słuchawkową zarazę". Większość moich treningów to spokojne bieganie, zatem na przestrzeni roku do zagospodarowania mam setki godzin. Dla geografa o szerokich zainteresowaniach jest to zatem szansa, obok której nie można przejść obojętnie 😁.

Swoją (audio)biegową przygodę zaczynałem oczywiście od słuchania muzyki. Wtedy sukcesem było już samo zmobilizowanie się do wyjścia, muzyka była więc dla mnie swego rodzaju atrakcją. Atrakcją, która po kilkunastu minutach biegu umożliwiała ucieczkę od myśli "a może jednak skrócić dzisiejszy trening".

W momencie kiedy kondycja umożliwiała mi już trucht bez łapczywego łapania powietrza, przyszedł czas na książki. Zawsze lubiłem czytać, dlatego kiedy bieganie przestało mi przeszkadzać i nie walczyłem już o to by się nie zatrzymać, przekierowanie części uwagi na czytającego lektora nie była problemem. Pamiętam, że było to moje "wielkie odkrycie" 😉 zwłaszcza że na przestrzeni lat czasu na książki ubywało, a tu nagle pojawiła się taka okazja.


Ostatnie kilkanaście miesięcy to jednak kolejny przełom w brzmieniu moich treningów. Dynamiczny rozwój rynku podcastów na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że mamy do dyspozycji coraz więcej świetnych audycji do wyboru praktycznie na każdy temat. Agnieszka w ostatnim wpisie przestawiła swoją listę faworytów. Dzisiaj czas na mnie i moje propozycje.

1. Dział zagraniczny

Tak wiem, było już o tym, ale ten program jest na tyle dobry, że muszę o nim wspomnieć. Dla osób, które wychowały się na magazynie National Geographic (tak jak ja) to pozycja obowiązkowa. Usłyszycie tam o świecie w sposób ciekawy i wciągający, ten program poszerza horyzonty. Poza świetnymi historiami słychać tam również dziennikarskie doświadczanie Maćka Okraszewskiego. To niestety ma też swoje przykre konsekwencje! Po kilku odsłuchanych odcinkach tego programu powrót do innych, amatorskich propozycji staje się nieprzyjemny 😉.
https://www.dzialzagraniczny.pl/category/podcasty/


2. Brzmienie świata z lotu Drozda

Pozostajemy w temacie podróżniczym. Paweł Drozd stworzył program, który daje nam szansę poznać i zrozumieć świat. Nie usłyszycie tam wiele o polityce, ale poznacie niezwykłe historie i ludzi je tworzących. Świetna realizacja programu, który wzbogacony jest o nietuzinkowe propozycje muzyczne, które na pewno Was zaskoczą. Posłuchajcie koniecznie.
https://www.facebook.com/brzmienieswiata/



3. Raport o stanie świata

Raportu Rosiaka pewnie większości nie trzeba przedstawiać. Radiowa audycja po wieloletniej obecności na antenie Trójki wraca w nowej odsłonie w formie podcastu. Informacje i komentarze o najważniejszych wydarzeniach na świecie. Jak mówi sam autor o swoim programie: 

Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków: rozmów z ludźmi, którzy znają się na rzeczy, relacji reporterskich w różnych miejsc na świecie i muzyki, która zawsze jest na temat – nawiązuje do tematów i miejsc, o których mówimy. Treść programów dotyczy wszystkich sfer życia: polityki, kultury, nauki, sportu, sztuki, technologii, medycyny, obyczajów, itd.

https://raportostanieswiata.pl/


4. Dietetyka oparta na faktach

Tytuł w zasadzie mówi wszystko 😁. Autorem tego podcastu jest Radek Smolik, który nie owija w bawełnę tylko opowiada o żywieniu w oparciu o badania naukowe. Program nasycony wiedzą, być może niektóre odcinki słuchać będziecie dwa razy, ale warto poświęcić na to czas. Żywienie to temat rzeka, nie jest prosty jak chciałaby go widzieć większość z nas. Mnóstwo wariacji i zależności sprawia, że połapanie się w tym wszystkim może wydawać się niemożliwe. Odnoszę wrażenie, że ciągle łatwiej trafić jest na wypowiedź jakiegoś dietetyka-szamana, niż na osobę w istocie kompetentną. Dużo praktycznych porad i teoretycznych rozważań, polecam wszystkim zainteresowanym tematem żywienia.
https://www.dietetykaopartanafaktach.pl/podcast/

5. Z pasją o mocnych stronach

To propozycja dla osoby dla których rozwój osobisty nie jest obojętny. Autorem podcastu jest Dominik Juszczyk, certyfikowany trener Instytutu Gallupa, który jak sam o sobie mówi:

Nieustannie szukam sposobów na mądre i intencjonalne działanie i świadomie buduję nawyki. Lubię myśleć, że jestem w drodze – wciąż przyglądam się temu, co jest dla mnie ważne, eksperymentuję i wyciągam wnioski.

Dobra pozycja dla osób szukających inspiracji do zmiany lub działania 😉.
https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/


Jeżeli macie jakiś swoich faworytów koniecznie napiszcie w komentarzach.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com