O bieganiu z górskiej perspektywy.

Test Formy Biegowej - przewodnik

Przewodnik po Teście formy biegowej od COROS. Jeśli biegasz regularnie i chcesz poprawić swoje wyniki, warto poznać swoje mocne i słabe strony. Test formy biegowej zapewnia wgląd w ekonomię naszego biegu, co umożliwia jego dokładną analizę.


Firma COROS proponuję narzędzie, które jest w stanie ocenić jakość naszego biegu, a to wszystko przy pomocy testu biegowego który trwa raptem 10 minut. 

Test formy biegowej jest dostępny w zegarkach COROS i pozwala na dokładną analizę twojej techniki biegu, pomagając w poprawie efektywności i zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Do wykonania testu niezbędne jest (niestety) posiadanie dodatkowego akcesorium - COROS POD 2. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przeczytać wpisu na jego temat to gorąco zachęcam do lektury!


Co wpływa na naszą formę biegową?

Nasza ogólna zdolność biegowa zależy głównie od trzech komponentów: 

  • VO2max
  • prędkości na progu (threshold) oraz
  • ekonomii biegu

Dzięki EvoLab, czyli platformie analitycznej od COROS, możemy monitorować pierwsze dwa komponenty. Teraz, przy pomocy testu formy biegowej, otrzymujemy dostęp do dokładnych informacji na temat ekonomii biegu.


Jak przeprowadzić test formy biegowej?

Test formy biegowej od COROS jest prosty i szybki. Trwa raptem 10 minut i wymaga zegarka COROS oraz czujnika POD 1/2 zamocowanego na talii. 

Następnie przechodząc do opcji zegarka wybieramy „Testy Fitness”, a następnie „Test Formy Biegowej”. Należy pamiętać, że czujnik POD musi być zamocowany na talii, a nie przytwierdzony do buta. Sam test składa się z dwóch części: 5-minutowej rozgrzewki oraz 5-minutowego biegu w szybszym tempie (około tempa progowego). W czasie testu dostajemy konkretne powiadomienia o kolejnych etapach naszego sprawdzianu. Po zakończeniu testu, wszystkie dane są dostępne w aplikacji COROS, gdzie można dokładnie przeanalizować swoje wyniki.



Co mówią wyniki testu?

Po zakończeniu testu, aplikacja COROS przedstawi szczegółowy raport, który podsumuje naszą formę biegową w trzech wymiarach: umiejętności, siła i równowaga.

  • Umiejętności, czyli jak efektywnie poruszamy nogami? Mierzone są tutaj czas kontaktu stopy z podłożem, kąt uderzenia i współczynnik kroku.
  • Siła. Jak mocne i reaktywne są twoje nogi? Tutaj analizowana jest sztywność nóg i szczytowa siła reakcji podłoża.
  • Równowaga określa jak symetrycznie biegamy? Analizowana jest symetria pomiędzy lewą i prawą nogą.

Na podstawie tych danych otrzymasz wynik formy biegowej, który jest miarą twojej biomechanicznej wydajności oraz ryzyka kontuzji. Paradoksalnie, biomechaniczna perfekcja często prowadzi do zwiększonego ryzyka kontuzji. Dlatego do oceny uwzględniane są oba czynniki.




Ground Runner czy Aerial Runner?

Na podstawie wyników testu EvoLab przypisze nas do jednego z dwóch typów biegaczy. Tutaj od razu małe zastrzeżenie. Poniższe tłumaczenie jest moją interpretacją. Zależało mi na obrazowym opisaniu konkretnych typów biegaczy, a propozycje z polskiej wersji językowej aplikacji COROS nie wydają mi się jakoś bardzo trafione: “Biegacz naziemny” i “Biegacz powietrzny”.

  • Ground Runner (Biegacz niskiego lotu). Ten typ biegacza porusza się jak... koło. Środek masy pozostaje stosunkowo stały i blisko ziemi. Napędzają się do przodu z bardzo małym podskakiwaniem w górę. Jest to efektywne dla wolnego, długiego biegu i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wadą będzie jednak utrata energii 

  • Aerial Runner (Biegacz wysokiego lotu). Ten typ biegacza porusza się jak sprężyna. Z dużą siłą odbija się od ziemi, co jest efektywne dla szybszego biegu, ale może zwiększać ryzyko kontuzji.


Który typ jest lepszy?

Wbrew pozorom na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Natomiast dość jednoznacznie można stwierdzić, że Biegacz wysokiego lotu będzie miał większy potencjał do szybkiego biegania. To rodzi zaś kolejne pytanie: dlaczego prędkość jest ważna w naszej formie biegowej? Tutaj odpowiedź wydaje się łatwa, im szybciej biegamy, tym wyższy będzie poziom naszej efektywności. 


Ocena formy biegowej

Po ukończeniu Testu Formy Biegowej otrzymamy ogólny Wynik Formy Biegowej, oraz osobne oceny trzech różnych kryteriów: Umiejętność, Wytrzymałość, Balans. Każdy z tych wyników dostarcza unikalnych informacji na temat konkretnego aspektu naszej formy biegowej.
Do każdego z kryteriów przypisane są konkretne wskaźniki.
  1. Umiejętność:
    • czas kontaktu z podłożem
    • kąt uderzenia
    • współczynnik kroku
  2. Wytrzymałość:
    • sztywność odbicia
    • szczytowa siła reakcji podłoża
  3. Balans:
    • balans
W szczegółach oceny dostaniemy konkretne informacje na temat konkretnych wskaźników i jeżeli nasz wynik będzie wymagał poprawy, dostaniemy konkretne zalecenia w jaki sposób możemy poprawić obecną sytuację.
Aplikacja dużo lepiej prezentuje dane w języku angielskim. Pomimo tego, że polska wersja językowa jest dostępna, to opis Testu Formy Biegowe nie jest należycie przetłumaczony. Samo tłumaczenie jest dość lakoniczne, a dodatkowo test w wersji PL zawiera błędy w formatowaniu tekstu.

Podsumowanie

Test formy biegowej od COROS to innowacyjne narzędzie, które pozwala na lepsze zrozumienie swojej techniki biegu. Dzięki niemu możesz pracować nad poprawą swojej efektywności i zmniejszeniem ryzyka kontuzji. Niezależnie od tego, czy jesteś "biegaczem naziemnym", czy "biegaczem powietrznym", test ten dostarczy ci cennych informacji, które pomogą ci osiągnąć lepsze wyniki i czerpać więcej radości z biegania.

Jeśli masz zegarek masz taką możliwość, koniecznie wypróbuj tę funkcję i podziel się swoimi wynikami!

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com