O bieganiu z górskiej perspektywy.

COROS POD 2 - test

COROS POD 2 to mały czujnik, który dostarcza dodatkowych danych biegowych. Zapewni nam dane tempa w czasie rzeczywistym oraz analizę naszej formy biegowej. Tak przynajmniej zapewnia producent na stronie produktu. Jak to ma się w praktyce i czy dodatkowe akcesorium biegowe warte jest swojej ceny? O tym w niniejszym wpisie, zapraszam do materiału.


---

Zanim jednak przejdziemy do recenzji chciałbym standardowo poinformować, że nie jest to artykuł sponsorowany. Sprzęt do testów zakupiłem z własnych środków, a zamieszczone linki w tekście nie są afiliacyjne.

---

Na początku krótko o możliwościach, jakie oferuje akcesorium COROS'a.

Optymalizacja GNSS i poprawa dokładności pomiarów

Główną zaletą Pod 2 jest poprawa dokładności GNSS w trudnym terenie, czyli miejscach o zasłoniętym horyzoncie. Bieg między wysokimi budynkami, pod mostami, czy w dolinach górskich zawsze obarczony będzie potencjalnymi zakłóceniami sygnału, ślad naszego biegu może zostać przerwany lub zniekształcony. POD 2 wykorzystuje dodatkowe czujniki jak, akcelerometr i żyroskop, aby zidentyfikować ścieżkę po której faktycznie biegliśmy.

 

Tempo biegu

Drugą zaletą, umieszczonej na bucie kapsułki, są dokładne dane tempa biegu w czasie rzeczywistym. Trzeba uczciwie przyznać, że zegarki COROS nie słyną z dokładnych wskazań tempa chwilowego. Opóźnienia tego parametru względem naszego biegu mogą sięgać nawet 10 sekund. Wykorzystanie akcesorium jakim jest POD 2 skraca ten czas do 2-3 sek. Różnica jest zatem odczuwalna dzięki czemu zegarek zdecydowanie dokładniej prezentuje dane z naszego treningu i nagłe przyspieszenia w ramach zabawy biegowej wychwytuje niemal natychmiast.

W tym punkcie zanotowałem jednak pewne problemy. Mianowicie dwukrotnie natrafiłem na problemy z tempem w czasie biegu na ścieżce, która biegła wzdłuż ściany lasu. Na kilometrowym odcinku tempo biegu pod koniec interwału zaczęło gwałtownie spadać. Taka sytuacja przydarzyła mi się dwukrotnie podczas różnych treningów. Nie wiem, czy spowodowane to była miejscem, czy jakimś chwilowym niedomaganiem sprzętu niemniej było to frustrujące.


Bieżnia mechaniczna

Dokładność danych treningowych dla sesji wykonywanych wewnątrz budynków to kolejne pole, gdzie POD 2 ma zapewnić nam dokładne dane z biegania po bieżni mechanicznej. Każdy kto biegał na przysłowiowej "taśmie" wie jak bardzo rozbieżne mogą być wyniki z zarejestrowanego treningu przez zegarek względem realnego przebiegu. POD 2 potrafi automatycznie kalibrować się do naszego biegu, przez co wyniki mają być zbliżone do tych realnych, zarejestrowanych przez bieżnie. Ktoś może powiedzieć, że to zbędny "bajer", bo przecież taki trening można edytować i wstawić poprawne parametry biegu, no ale właśnie... trzeba to robić za każdym razem co jest uciążliwe i wymaga od nas dodatkowego zaangażowania, co przy częstych treningach jest po prostu upierdliwe. Miło byłoby więc pozbyć się tej rutyny treningowej. Jak to wypada w praktyce?

Przyznaję, że z czujnikiem na bieżni biegałem tylko 2 razy 😁. Jak na skrupulatne testy to zdecydowanie za mało. Pora roku sprawia jednak, że do biegania na siłowni zmusić się nie mogę. Niemniej z tego skromnego doświadczenia donoszę, że POD 2 z tego testu wyszedł znakomicie. Różnice w dystansie sięgały setnych miejsc po przecinku, kiedy wcześniej na godzinnych biegach niedoszacowanie sięgało powyżej kilometra. Ten punkt jest jednak zdecydowanie do szerszego sprawdzenia. 

Warto też wspomnieć o zmianach tempa jakie zegarek rejestruje w tandemie z POD 2 i bez niego. Zrobiłem krótki test biegany na bieżni, na różnych prędkościach o równych odstępach czasowych. Poniżej możecie zobaczyć wykres tempa które zarejestrował sam zegarek:


Oraz taki sam bieg z POD 2 umieszczonym na bucie:


Różnice w wychwyceniu zmiany tempa biegu są kolosalne.

 

Wskaźniki biegowe

Ostatnia rzecz o której należy napisać to szczegółowe statystyki dynamiki biegu. Urządzenie zbiera dane na temat: oscylacji pionowej, czasu kontaktu stopy z podłożem, balansu między lewą a prawą stopą oraz współczynnik kroku, czyli stosunek wysokości kroku do jego długości.

Te wszystkie statystyki otrzymamy jednak wyłącznie kiedy umieścimy POD'a na spodenkach. Takie położenie nie wspiera z kolei aspektów związanych z optymalizacją GPS, tempa chwilowego, długości kroku, czy kadencji. Niby oczywiste, ale warto mieć świadomość, że te wszystkie opcje oferowane przez POD 2 są limitowane w zależności od lokalizacji i nigdy nie otrzymamy kompletu tych dodatkowych statystyk.

Sensor umieszczony na bucie rejestruje dodatkowo temperaturę w czasie rzeczywistym. Może to okazać się przydatne do zrozumienia wpływu środowiska na nasz organizm podczas wysiłku. Warto też nadmienić, że POD 2 jest drugą generacją czujnika od COROS. Pierwszą generację pastylki można było nazywać czujnikiem mocy, obecną już nie, bo pomiar mocy biegowej został z sensora usunięty, a ten parametr jest mierzony przy pomocy samych zegarków COROS.

 

Statystyki rejestrowane przez POD 2 w zależności od umiejscowienia:

Stopa:

 • ulepszenie śladu GNSS
 • ulepszenie pomiaru tempa biegu
 • kadencja
 • długość kroku
 • temperaturę powietrza

Talia:

 • czas kontaktu z podłożem
 • równowagę pomiędzy lewą, a prawą stopą
 • wysokość kroku
 • współczynnik kroku (określany za pomocą wzoru związanego z wysokością i długością kroku)

Stopa/Talia:

 • zmiany wysokości
 • wysokość n.p.m.
 • kąt nachylenia stoku

 

Co w pudełku?

Wraz z czujnikiem otrzymujemy: dwa klipsy do butów, jedne klips do umieszczenia na spodenkach, stacje ładowania, która pełni również funkcję powerbank'a, kabel do ładowania oraz mały pokrowiec na te wszystkie drobne akcesoria.


Sam sensor waży 5,6 g. Sposób montażu zaś w obydwu konfiguracjach solidny i godny zaufania. Według producenta POD 2 powinien działać w zakresie temperatur od -10°C do 60°C oraz posiada wodoodporność na poziomie 3 ATM.

Łączność

POD 2 łączy się z zegarkiem przy pomocy protokołu bluetooth. Parowanie jest bardzo proste, wystarczy przejść do sekcji ustawień zegarka i dodać akcesorium. Warto jeszcze wspomnieć, że POD 2 jest kompatybilny wyłącznie z zegarkami COROS. W opcjach sensora mamy możliwość ustawienia na stałe miejsca noszenia kapsułki lub pozostawienie tej opcji w trybie "Auto" dzięki czemu sprzęt będzie wykrywał położenie automatycznie.

Po sparowaniu czujnika z zegarkiem na ekranie startowym aktywności pojawi się dodatkowa ikonka czujnika umieszczona po lewej stronie, a wraz z nią informacja o stanie naładowania akumulatora. Tutaj warto wspomnieć, że producent deklaruje 28 godzin ciągłej pracy urządzenia lub 50 dni w trybie czuwania. Tak jak wspomniałem wyżej stacja ładująca pełni funkcję powerbank'a, która zapewnia nam dodatkowe 5 cykle ładowania.

 

Effort Pace

Wraz z COROS'em POD 2 zadebiutował też nowy wskaźnik zwany Effort Pace, po naszemu: tempo wysiłku. Wskaźnik ten to nic innego jak znane nam wcześniej Grade Adjusted Pace (GAP), czyli tempo skorygowane o nachylenie terenu. Teoretycznie Effort Pace, w porównaniu do Grade Adjusted Pace, bierze pod uwagę więcej zmiennych (np. temperaturę), ale na ile ma to wpływ na poprawność tego wskaźnika względem GAP? Tego COROS nie podaje i skupia się wyłącznie na marketingowych tekstach, gdzie trudno o jakieś konkrety.


POD 2 w praktyce

Teraz krótko dodatkowe dane zyskujemy zabierając POD'a na trening. Od razu chciałoby się powiedzieć: "To zależy" ;) Zależy od tego gdzie ów czujnik umiejscowimy oczywiście, ale o tym było już wyżej. Sprzęt jest praktycznie niewyczuwalny. Miłym dodatkiem jest również powiadomienie na zegarku wyświetlane po zakończonej sesji treningowej przypominające o zdjęciu czujnika.

Poniżej prezentuję grafiki ze statystyk treningowych porównujące ilość dostępnych danych dla trzech typów treningów: 

1. Trening bez "kapsułki",


2. POD'em umiejscowionym na bucie


3. POD'em przytroczonym do spodenek


 

Test formy biegowej

To nowość wprowadzona przez firmę COROS w tym roku wraz z lutową aktualizacją oprogramowania dla zegarków COROS. Test formy biegowej to 10-o minutowy test, który analizuje naszą technikę biegu i określa jej atrybuty.

Do wykonania testu kapsułkę POD należy zamocować na spodenkach. Bieg testowy powinien odbywać się na płaskiej i przede wszystkim równej powierzchni. Przed rozpoczęciem testu zostaniemy jeszcze zapytani o nasz ostatni wynik na 10 km. Posłuży to do wyznaczenia odpowiedniego tempa w stosunku do naszych możliwości. Test rozpoczyna się 5-o minutową rozgrzewką po której rozpoczyna się faza finalna, czyli 5 minut biegu zbliżonym do naszego tempa progowego.

Po tym czasie zegarek automatycznie zakończy i zapisze test. Wyniki z naszego testu dostępne są zarówno na zegarku jak również w aplikacji COROS. O samym teście napiszę bardziej szczegółowo w osobnym wpisie, ale już tutaj zdradzę, że ta opcja wydaje mi się najbardziej wartościowa ze wszystkich tych dodatków jakie oferuję POD 2.


Podsumowanie

Podstawowe pytanie: czy warto kupić POD'a 2 ? Moim zdaniem... NIE. No chyba że masz wolne środki i lubisz gadżety, a jednocześnie chciałbyś zgłębić analizę swoich treningów, czy formy biegowej. 

Do minusów tego akcesorium na pewno zależy zaliczyć fakt, że jest ono kompatybilny wyłącznie z zegarkami COROS. Poza tym należy też pamiętać, że POD 2 wykorzystamy wyłącznie do biegania. Inne typy treningów nie są wspierane. Co więcej komplet statystyk otrzymamy wyłącznie dla trybu "Bieganie". Dla przykładu jeżeli wybierzemy trening typu "Trail Run" urządzenie nie będzie wspierać ulepszenia GNSS, a także tempa biegu, czy odległości.

Inna sprawa to pytanie, czy na prawdę tego potrzebujemy i czy technika naszego biegu jest wypadkową tych wszystkich statystyk, czy raczej nasz bieg determinuje owe statystyki? U mnie wygląda to tak, że gdy tempo mojego biegu wzrasta, poprawie ulegają też wspomniane wcześniej statystyki.

POD 2 to fajny dodatek, który poprawi możliwości naszego COROS'a. Przed zakupem radziłbym jednak spokojnie zastanowić się: jak bardzo to urządzenie pomoże nam w codziennym treningu? Te wszystkie korzyści nie dla wszystkich mogą okazać się wartościowe.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com