O bieganiu z górskiej perspektywy.

COROS Training Hub - nowa paltforma treningowa

COROS na początek roku przygotował swoim użytkownikom nie lada prezent. Jedno pozostaje niezmienne, jak już robić aktualizację - to na bogato! Jak się przedstawia ostatnia aktualizacja? O tym przeczytacie w niniejszym wpisie.


COROS nie przestaje zaskakiwać. Tempo rozwoju tej firmy może imponować. W odróżnieniu od konkurencji firma dąży do wsłuchiwania się w opinię swoich użytkowników. A to już przynosi wymierne korzyści w postaci wiernych fanów marki, która tak naprawdę istnieje na rynku zaledwie 3 lata.

Pod koniec ubiegłego roku w internecie zaczęły krążyć plotki, że Coros planuje wystartować z serwisem webowym swojej aplikacji treningowej. Nie musieliśmy długo czekać, bo już na początku grudnia 2021 ruszyły testy platformy COROS Training Hub.

Okazało się, że nie jest to odpowiednik tego co oferuje aplikacja mobilna, ale stricte platforma treningowa. Nie zmienimy tutaj ustawień zegarka, czy nie wyznaczymy trasy biegowej na mapie, ale będziemy mieli sposobność rozłożyć nasz trening na czynniki pierwsze 😉. Wszystko na dużym ekranie, wygodnie i w komfortowych warunkach. Przeglądanie wykresów tętna/tempa na telefonie było bowiem bardzo uciążliwe. Użytkownicy od dawna prosili firmę o wersję desktopową. W końcu ich prośby zostały wysłuchane, zresztą nie po raz pierwszy 😀.

 

COROS Training Hub co to takiego?

Mówiąc w skrócie to internetowy dziennik treningowy wzbogacony dodatkowo o narzędzia analityczne. Jest to platforma zarówno dla osób indywidualnych, jak również dla trenerów. W tym wpisie skupię się wyłącznie na profilu indywidualnym, ale platforma umożliwia również założenie "drużyny", a ty jako trener możesz mieć wgląd w poczynania swoich podopiecznych i przypisywać im konkretne jednostki treningowe, czy rozpisywać długoterminowe plany.

W chwili publikacji tego tekstu platforma dostępna jest jedynie w językach: angielskim, chińskim i japońskim.

COROS Training Hub dostępny jest pod adresem: training.coros.com

Zakładka 1 - DASHBOARD

Po wejściu na stronę training.coros.com wyświetla się okno główne panelu sportowca. Do dyspozycji mamy 11 okien z danymi, które możemy przeorganizować według upodobania. Wystarczy do tego rozwinąć panel boczny, klikając na małą strzałkę. W tym miejscu możemy również dezaktywować jakieś okno z danymi klikając czerwony przycisk przy konkretnej nazwie. 

 

Obecnie do dyspozycji mamy następujące opcje:

 • Poziom maratonu
 • 7-dniowy trend zmęczenia
 • 7-dniową wydajność biegową
 • Ostatnie treningi
 • Status zmęczenia
 • 7-dniowy trening
 • Progowe strefy tętna
 • Progowe strefy tempa
 • Przyszłe plany treningowe
 • Osobiste rekordy biegowe
 • Przewidywany czas zawodówZakładka 2 - EVOLAB METRICS


EvoLab Metrics to królestwo analityków i wszystkich miłośników wykresów. Zakładka ta przedstawia wykresy do analizy naszych ostatnich od 4 do 24 tygodni treningu. Opcji mamy ogrom, ale na szczęście podobnie jak ma to miejsce w pierwszym panelu, tak również tutaj możemy wyłączyć okna, które nas nie interesują korzystając z wysuwanego panelu bocznego po lewej stronie. Lista dostępnych opcji prezentuje się następująco:

 • Zarządzanie obciążeniem treningowym (12 tyg.)
 • Podsumowanie treningu (4 tyg.)
 • Dane treningowe (czas, dystans, obciążenie treningowe na 12 tyg. wykresie)
 • Poziom maratonu i wydajność biegu (12 tyg.)
 • 4-tygodniowy rozkład intensywności (24 tyg.)
 • VO2 Max (12 tyg.)
 • 7-dniowe całkowite obciążenie treningowe (4 tyg.)
 • Tętno spoczynkowe (12 tyg.)
 • Rozkład stref tempa (4 tyg.)
 • Próg tętna i tempa (12 tyg.)
 • Rozkład stref odległości (4 tyg.)
 • Rozkład progowych stref tętna (4 tyg.)

Zakładka 3 - WORKOUT LIST

W tej sekcji znajdziemy listę naszych wcześniejszych treningów. Treningi możemy dodatkowo filtrować w zależności od ich typu, daty wykonania, czy słów kluczowych.


Klikając w ikonkę filtrów po prawej stronie możemy określić dane, które będą wyświetlane na liście aktywności.


Z tego miejsca możemy również zaimportować pliki pochodzące z innych urządzeń niż zegarki Coros. Akceptowane są wyłącznie pliki *.fit (pojedynczo lub w paczkach .zip), takich typów aktywności: Run, Indoor Run, Mountain Climb, Hike, Trail Run, Bike, Indoor Bike. Dodatkowo, tylko z urządzeń Garmin aktywności: Pool Swim, Open Water Swim, Multisports.

Klikając danych trening z listy otworzy się nam nowa zakładka z analizą aktywności. W tym miejscu możemy zobaczyć dane z treningu na wykresie, mapę z zapisanym trackiem aktywności, a także, w przypadku biegania, podsumowanie danych okrążenia. Po prawej stronie mamy dodatkowo:

 • statystyki z całej aktywności
 • czas spędzony w poszczególnych strefach tętna oraz
 • okienko komentarzy


 

Zakładka 4 - CALENDAR

W kalendarzu mamy możliwość nie tylko przeglądania wykonany treningów, ale także tworzenie i planowanie nowych jednostek treningowych. Wystarczy kliknąć "+" w wybranym dniu i wyświetli się nam okienko z opcjami do utworzenia: treningów lub wydarzenia. Tutaj jest mała zagwozdka, bo do dyspozycji mamy: "training" lub "workout".


"Training" to prosty plan, który opiera się na założeniach: czasu, odległości lub obciążenia treningowego. 


"Workout" pozwala zaś na konstruowanie bardziej złożonych sesji treningowych jak np. trening interwałowy rozdzielony rozgrzewką i schłodzeniem.


Po prawej stronie mamy dodatkowo dwie ikonki: "Workouts" oraz "Training Plans":


Klikając w nie wyświetla się nam okno z wcześniej zapisanymi planami, które z tego poziomu możemy szybko przeciągnąć na dany dzień - świetna sprawa!

Z zakładki kalendarza, podobnie jak miało to miejsce dla "Workout List", możemy zaimportować pliki pochodzące z innych urządzeń niż zegarki Coros. Ikonka "Import" zlokalizowana jest pod wykresem w górnej części okna.


PROFILE

Personal Information

Informacje osobiste to sekcja gdzie określamy dane o sobie. Data urodzenia, wzrost, waga to istotne parametry wykorzystywane przez algorytmy do określania: naszego zmęczenia, stopnia wytrenowania, czy naszych fizycznych możliwości. Żeby uzyskać wiarygodne dane musimy wpisać wiarygodne informacje.


 
EvoLab Settings-Heart Rate Zones

Kolejny blok to Strefy tętna. Domyślnie wypełniany jest automatycznie w oparciu o dane jakie zarejestruje zegarek na wcześniej wykonanych treningach. Jeżeli mamy określone strefy tętna w labie możemy je oczywiście skorygować poprzez zmianę wartości uderzeń serca lub wskaźnik procentowy. Strefy możemy przedstawić na 3 sposoby: w oparciu o tętno maksymalne, rezerwy tętna lub próg mleczanowy. Nie ma z to możliwości określenia ilości stref, metodologia zakłada 5 stref.

EvoLab Settings-Pace Zones

Niżej mamy strefy tempa, które podobnie jak strefy tętna określane są automatycznie i podobnie jak wyżej możemy je edytować. Strefy wyznaczane są w oparciu o wartość naszego tempa progowego (Threshold Pace Zones).

Best Results

To oczywiście nasze osobiste rekordy na: 5 km, 10 km, półmaraton oraz maraton. Jeżeli któryś z wyników wymaga korekty, warto to zrobić. Pozwoli to platformie na dokładniejsze przeanalizowanie naszej sprawności fizycznej.


Privacy Settings

Ostatni blok to ustawienia prywatności. Możemy określić tutaj rodzaj udostępnianych informacji o nas oraz szeroko rozumiane zarządzanie uprawnieniami prywatności z naszym trenerem, czy całym zespołem.


Podsumowanie

Muszę uczciwie przyznać, że tempo rozwoju platformy Coros jest zaskakujące. Z jednej strony można powiedzieć, że poniekąd muszą to robić żeby zyskać bazę użytkowników. Z drugiej zaś widać pewną zuchwałość i odwagę przy rozwijaniu swojej oferty. Nie trwają uparcie przy swoich pierwotnych założeniach (patrzę na ciebie Suunto ;) ), tylko reagują na bieżące potrzeby swoich użytkowników.

COROS Training Hub to wciąż platforma w pierwszej fazie rozwoju, nie wszystko działa dobrze, brakuje tłumaczeń interfejsu, ale trzeba uczciwie przyznać, że start jest imponujący. Wszystkim użytkownikom zegarków marki Coros szczerze zazdroszczę 🙂.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com