O bieganiu z górskiej perspektywy.

Coros Pace 2 - aplikacja

Kontynuujemy testy zegarka Coros Pace 2. W tym wpisie odchodzimy trochę od samego urządzenia na rzecz aplikacji, ale testując dany sprzęt nie sposób nie wspomnieć o platformie do zarządzania danym sprzętem. Jest to kluczowy element całości i z punktu widzenia komfortu użytkowania zegarka, równie ważny, co samo urządzenie. Dzisiaj omawiam szeroko aplikacje Coros przy pomocy której obsłużymy nie tylko Pace 2 i pozostałe urządzenia marki, ale również możemy zarządzać, planować i analizować nasze treningi. Zapraszam do materiału.


Aplikacja

Wchodząc na rynek zegarków sportowych Coros zdecydował się na odważny krok w kontekście ekosystemu. Postawiono wyłącznie na aplikacje mobilną, która nie posiada klasycznej wersji strony internetowej. Wszelkie informacje o naszej dziennej aktywności, treningach, planie treningowym czy ustawieniach naszego zegarka, znajdziemy wyłącznie w aplikacji mobilnej. Dotyczy to również planowania tras, chociaż jak wspominałem w części pierwszej, tej funkcjonalności w modelu Pace 2 nie znajdziemy.

Aplikacja Coros podzielona jest na 4 główne zakładki: Dzisiaj, Trening, Profil i Urządzenie.


Pierwsza zakładka Dzisiaj (Today Page) przedstawia nam szereg danych z aktualnego dnia, należą do nich: Energia czynna, Kalorie, Kroki, Zakres tętna, Sen, Treningi. Poszczególne słupki na wykresach reprezentują dane uśrednione do 30 minut.


Energia czynna - w tej sekcji wyświetlane są szacowane spalone kalorie podczas treningu i szybkiego chodzenia (kadencja min. 130). Wartość ta może wydawać się niska ponieważ nie obejmuje ona kalorii z metabolizmu. Warto o tym pamiętać.

Kalorie - tutaj mamy błędne tłumaczenie. Nie chodzi wszak o kalorie tylko czas ćwiczeń, tzn. zliczany jest czas kiedy nasza kadencja jest większa niż 130 kroków/min lub kiedy zegarek wykryje, że nasze tętno wzrosło powyżej 60% naszego HR max.

Kroki - znajdziemy tutaj dzienne podsumowanie ilości kroków.

Zakres tętna - wykres przedstawia dane z monitoringu tętna. Wyświetlane są wartości średnia, minimalna oraz maksymalna. W trybie treningowym dane pobierane są z częstotliwością 1 sek., poza treningiem dane mogą być pobierane, w zależności od preferencji, w odstępach od 1 do 10 minut.

Sen - w tej sekcji znajdziemy szczegółową analizę snu. Statystyki obejmują: całkowitą długość snu, sen lekki, sen głęboki oraz przebudzenia. Rejestrowane są również dane dotyczące tętna.

Treningi - niżej znajdziemy link do naszych treningów wykonanych danego dnia. Kliknięcie w trening spowoduje oczywiście wyświetlenie szczegółowych informacji na jego temat.

Na samym dole mamy bardzo ciekawą sekcje z informacjami o naszym obecnym obciążeniu treningowym, bardzo przydatne zwłaszcza dla osób mających tendencję do mocnego trenowania 😉. Dalej mamy też index sprawności, który na podstawie danych uzyskanych z pomiaru naszego tętna (na treningu i w ciągu dnia) oszacowuje nasze: VO2 Max, tętno i tempo progowe. Na końcu jest jeszcze kategoria nazwana Poziomem sprawności określająca efektywność naszego wysiłku.

W zakładce Trening znajdują się wszystkie wykonane treningi.


Na górze listy znajduje się filtr aktywności, umożliwiający wyświetlenie konkretnego typu treningów np. bieganie. Poza filtrem mamy do dyspozycji podsumowania statystyczne z podziałem na tydzień, miesiąc lub rok.Wybór konkretnego treningu z listy wyświetli szczegółowe informacje na jego temat. Treningi z zapisem śladu GPS prezentują ślad zarejestrowany w terenie. Niżej mamy ogólne statystyki aktywności. W wypadku biegu są to: odległość, czas treningu, średnie tempo, najlepszy km, średnie HR oraz spalone kalorie.


Niżej mamy serię wykresów, na które składają się: Tempo (min/km), Rytm, Długość kroku (cm), Moc biegu, Elewacja (m) i Tętno. Elewacja to oczywiście wysokościowy profil trasy, tłumaczenie raczej niefortunne. Przy większości nazw wykresów mamy ikonkę (i), po kliknięciu której wyświetlane są informacje na temat danego parametru. W przystępny sposób tłumaczone są tam zagadnienia treningowe. Niestety nie wszystkie zostały przetłumaczone na język polski. Niemniej doceniam to, że takie informacje w ogóle się tam znalazły. Zwłaszcza, że poszczególne terminy opisywane są w przystępny, choć niewyczerpujący sposób.


Kliknięcie w którykolwiek z wykresów spowoduje wyświetlenie go w ułożeniu horyzontalnym. Na górze mamy prosty filtr, który umożliwia nam wyświetlenie danych z pozostałych wykresów. Przesuwanie palcem po wykresie podświetla wybrane dane pomiarowe w konkretnym momencie treningu. Czytelność wykresów, z racji wielkości wyświetlacza, nie jest najlepsza, dodatkowo nie da się ich powiększyć. W tym wypadku wygrywają ci z większymi wyświetlaczami 😉.


Pod wykresami mamy sekcje Zakresy tętna. W tabeli wyświetlany jest całkowity czas treningu spędzony w danej strefie. Osoby znające swoje strefy tętna mogą je samodzielnie określić w ustawieniach profilu, o którym szczegółowo piszę poniżej.


Przechodząc dalej mamy wskaźniki Efektywności treningowej. Wydzielone są dwa dla treningu aerobowego i anaerobowego, czyli wysiłek tlenowy i beztlenowy. Na podstawie długości trwania treningu w poszczególnych strefach aplikacja określa skuteczność naszej jednostki treningowej. Skala jest 5 stopniowa:

 • 0.0 - 1.9 - niska skuteczność
 • 2.0 - 2.9 - utrzymuj kondycję
 • 3.0 - 3.9 - umiarkowana poprawa
 • 4.0 - 4.9 - wysoka poprawa
 • 5.0 - 5.9 - przetrenowanie

  Znowu szwankuje trochę tłumaczenie, ale przekaz jest chyba oczywisty. Uważam ten element za bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób, które trenują samodzielnie i mają tendencje do wykonywania zbyt mocnych jednostek treningowych. Należy jednak pamiętać, że przydatność tej informacji w dużej mierze uzależnione są od dobrze wyznaczonych stref tętna oraz poprawności zarejestrowanych danych HR.


  Na dole strony mamy jeszcze statystyki pokonanych kolejnych kilometrów na trasie oraz informacje o urządzeniu przy pomocy, którego trening był zarejestrowany. To informacja dla tych, który posiadają więcej niż jedno urządzenie 😱.


  Kliknięcie w listę Okrążenie wyświetli dodatkowe statystyki. Poza Odległością, Czasem i Średnim tempem, uzyskamy dostęp do Średniego HR, Rytmu, Mocy biegu, czy Łącznym czasem po konkretnym okrążeniu. Uzyskamy też możliwość wyświetlenia danych dla 1km, 5km, 10km.  Trzecia zakładka to Profil. Znajdziemy tam dużo różnych ciekawych rzeczy, nie tylko profil użytkownika.


  Zacznijmy jednak od profilu, gdzie poza podstawowymi informacjami na nasz temat ustawimy również czas rozpoczęcia snu. Niektórym podawanie informacji na temat wagi, płci, wzrostu, czy daty urodzenia mogą wydawać się zbyt wrażliwe. To zrozumiałe, należy jednak pamiętać, że między innymi na podstawie tych danych aplikacja przelicza nasz wydatek energetyczny. Podawanie informacji dalece nieprawidłowych odbije się negatywnie na szacunkach z naszych treningów, coś za coś.


  W sekcji profilowej ustawimy również nasze cele kaloryczne, zakresy tętna oraz określimy jednostki: ft/lbs lub cm/kg. Zakresy tętna możemy ustawić na trzy różne sposoby:

  • maksymalnego zakresu tętna,
  • zakresu rezerw tętna,
  • zakres progu mleczanowego.
  Po wprowadzeniu odpowiednich wartości aplikacja wyliczy nam standardowe 5 stref tętna. Niezależnie od tego z jakiej opcji skorzystamy, wyliczone strefy możemy zmodyfikować klikając na wartości procentowe danej strefy. Jest to istotne dla osób, które zakres swoich stref określiły podczas badań wydolnościowych. 

  Kolejne elementy w zakładce Profil to: Program treningu, Plan treningowy, Moje ulubione trasy, Mapa mięśni i Osobisty rekord. Poniżej postaram się opisać każdy z nich pokrótce.

  Program treningu - to miejsce gdzie możemy zaplanować konkretną sesję treningową. Wybieramy typ treningu (bieganie, rower, pływanie lub siła), a następnie mamy możliwość określenia poszczególnych części treningu np. rozgrzewka, trening właściwy, czy przerwa.


  Muszę tutaj przyznać, że nie jestem fanem dodawania takiego treningu do urządzenia. Z mojego punktu widzenia to strata czasu. Niemniej widzę w tym zastosowanie w momencie współpracy z jakimś trenerem, który taki trening mógłby nam utworzyć i wysłać, a nam pozostaje jedynie zsynchronizować go z zegarkiem, wygodne zwłaszcza dla biegacza.

  Bardzo ciekawą opcją są natomiast opublikowane sesje treningowe na stronie internetowej producenta. Ich autorami są znane persony ze świata sportu. Wystarczy, że wybierzemy jedną z dostępnych opcji i przy pomocy aplikacji Coros zeskanujemy kod QR ze strony i gotowe. Sesja treningowa ląduje na naszym telefonie, a my już nie musimy myśleć jaki ćwiczenia na stabilizację wykonać wieczorem.

  Plan treningowy - jeżeli mamy już opracowane sesje treningowe możemy ułożyć je w dłuższy plan treningowy na najbliższe tygodnie, czy miesiące. Opracowanymi planami treningowymi, podobnie jak przy sesjach, możemy wymieniać się z innymi użytkownikami. Przykładowe plany możemy również pobrać, ze strony internetowej Corosa. Niestety póki co nie ma ich wiele i mam nadzieję, że w tym temacie nastąpi poprawa, bo opcja ściągnięcia planu w kilka sekund wydaje się być bardzo kusząca.

  Moje ulubione trasy - aplikacja umożliwia również zapisywanie wybranych tras do ulubionych lub import plików *.gpx. Opcja zapisu dostępna jest z menu udostępniania treningu. Gdy natomiast chcemy zaimportować plik, wystarczy że pobierzemy go na telefon i wybierzemy opcję otwórz w aplikacji Coros. Trasa zostanie automatycznie dodana do listy ulubionych.


  Mapa mięśni - to bardzo ciekawa sekcja. Aplikacja w oparciu o wykonane treningi siłowe prezentuje na grafice ludzkiej postaci mięśnie, które trenowaliśmy na przestrzeni ostatniego miesiąca, trzech lub pół roku. Mapa mięśni dysponuje 8 różnymi odcieniami, im więcej pracy wykonamy w obrębie danych grup mięśniowych, tym bardziej jaskrawym kolorem będą one przedstawione. Więcej informacji jak liczone są statystyki można przeczytać w pliku pomocy. Myślę, że może być to bardzo przydatne narzędzie, jeżeli chcemy skoncentrować nasz trening siłowy na konkretne partie mięśniowe. Ułatwia zarówno planowanie, jak również ocenę prowadzonego treningu. Życzyłbym sobie więcej podobnych rozwiązań, również na konkurencyjnych platformach.


  Osobisty rekord - to gratka dla wszystkich miłośników grywalizacji, czyli odznaki (!). Znajdziemy tutaj kilkanaście odznak za pierwsze osiągnięcia np.: Pierwsze 10 km oraz za dystans całkowity np.: Całkowity dystans osiągnął 1000 km. Odznaki podzielone są na trzy kategorie: bieg, pływanie i rower, dodatkowo mamy odznakę za triatlon olimpijski. Trzeba przyznać, że odznaczeń nie ma dużo, być może w przyszłości pojawi się ich więcej. Póki co w tej kategorii Garmin nie musi czuć się zagrożony 😉.


  Niżej mamy informacje nt. konta, centrum pomocy, ustawienia powiadomień oraz połączenie z innymi serwisami treningowymi jak Strawa, czy TrainingPeaks. Mamy tutaj także formularz opinii, którą możemy przesłać do producenta. Nie piszę tego bez przyczyny, bo Coros szczyci się dobrą komunikacją ze swoją społecznością. Wsłuchuje się z uwagi użytkowników i sukcesywnie poprawia swoją platformę.

  Ostatnia zakładka w aplikacji, w kształcie zegarka, nazywa się Urządzenie.


  To miejsce, gdzie na wszelki sposób możemy zmodyfikować ustawienia naszego urządzenia. To tutaj ustawimy tarczę zegarka, skonfigurujemy powiadomienia, które mają wyświetlać się na zegarku, czy zdefiniujemy tryb Nie przeszkadzać. Uzyskamy też informacje nt. aktualizacji oprogramowania. Mamy tutaj również ikonkę do aktualizacji danych konstelacji satelitów GPS, przyznaję, że trochę to dziwne zagranie ze strony producenta. Oczekiwałbym, żeby tego typu dane aktualizowały się automatycznie w tle bez konieczności ingerencji użytkownika.


  Znajdziemy tutaj również sekcje treningowe, obejmujące zarówno pojedyncze sesje jak i całe plan treningowe. W zakładce Profil również mamy takie opcje, tam jednak mamy dostęp do wszystkich planów, czy treningów utworzonych w aplikacji, zaś tutaj do tych, które zostały zsynchronizowane z urządzeniem i dostępne są na naszym zegarku.

  Najważniejsze, z mojego punktu widzenia są dwie opcje: Niestandardowy interfejs oraz Personalizacja. Ten pierwszy umożliwia nam na skonfigurowanie ekranów w trybie sportowym wybranej aktywności. W pierwszym kroku wybieramy dyscyplinę, a dalej możemy określić ilość ekranów oraz układ prezentowanych na nich danych. Możemy dodać do 6 ekranów, który może zawierać od 2 do 6 parametrów.


  Personalizacja to z kolei miejsce, gdzie możemy dostosować listę menu treningu oraz przybornika (tj. podręcznego menu, dostępnego po dłuższym przytrzymaniu przycisku Wróć). Możemy dowolnie zarządzać kolejnością wyświetlania typów treningu lub przenieść wybrane do listy trybów ukrytych. Podobnie sytuacja ma się w przypadku narzędzi menu przybornika.


  Podsumowanie

  Coros stworzył naprawdę dobrą, intuicyjną i solidną aplikację. Zmieniłbym w niej kilka drobnych rzeczy, ale biorąc pod uwagę całość, muszę przyznać, że jest naprawdę dobrze. Oprogramowanie działa bardzo szybko i płynnie, jest bardzo intuicyjne w obsłudze, a szata graficzna jest miła dla oka 😉. Cieszy też błyskawiczna synchronizacja z zegarkiem, co na przykładzie konkurencyjnych platform nie jest takie oczywiste. Bardzo spodobała mi się narzędzie Mapa mięśni, które ma duży potencjał przy treningu siłowym, na który nierzadko brakuje już nam motywacji do regularnego działania.

  Można się przyczepić za braki w polskim tłumaczeniu przy opisach i pomocy. Zdaję sobie sprawę, że czytanie instrukcji obsługi nie jest częstym hobby, ale wskazówki treningowe mogą okazać się już bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób zainteresowanych zagadnieniami treningiem sportowym.

  Reasumując, po kilku tygodniach korzystania z aplikacji Coros przyznaję, że bardzo ją polubiłem. Wydaje mi się, że posiadacze zegarków ww. firmy mają szczęście i będą zadowoleni z korzystania z tego ekosystemu.


  Linki do pozostałych tekstów:

  0 komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

  Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com