O wspinaniu, bieganiu i podróżowaniu po świecie

Salomon SENSE FLOW 2 - test

Salomon SENSE FLOW 2 wjeżdżają na testy. Druga wersja modelu SENSE FLOW doczekała się dużych zmian. Jak te zmiany wpłynęły na komfort użytkowania oraz czy but z linii FLOW pozostał moim ulubionym leśnym butem? O tym i o wielu innych rzeczach piszę w tej recenzji, zapraszam.


Podstawowe informacje

marka: Salomon
model: SENSE FLOW 2
nawierzchnia: asfalt/teren
przeznaczenie: treningowe
waga (rozmiar 44 2/3): 270 g
drop (spadek pięta-palce): 8 mm


Informacje o wersjach i kolorach

Na stronie Salomona dostępne są po trzy wersje kolorystyczne. Dla wersji damskiej: czarna, błękitna (Delphinium Blue) i różowo-pomarańczowa (Brick Dust) ?! 🤔, a dla wersji męskiej: czarna, granatowa (Dark Denim) i zielona (Green Milieu). Ach... te nazwy kolorów.


Producent o bucie

Te buty do biegów w terenie tak jak Ty uwielbiają przygody. Dlatego obuwie SENSE FLOW 2 w odświeżonej wersji jest jeszcze bardziej miękkie i lepiej dopasowuje się do stopy. Dzięki lekkości, aktywnej przyczepności, ochronie i regulowanemu trzymaniu stopy łączą najlepsze cechy obuwia do biegów ulicznych i terenowych. Gwarantują amortyzację i dynamiczne przetaczanie w rozmaitych warunkach.Pierwsze wrażenia

Tak jak pierwszy kontakt był świetny, tak drugi już niekoniecznie. O ile na pierwszym wybieganiu buty sprawowały się wyśmienicie, to już na drugim okazało się, że obcierają mi okolice kostki. Nie były to zatem najlepsze początki. Po treningu okazało się, że winna tej sytuacji była wkładka, która w prawym bucie przesunęła się, co skutkowało tym epizodycznym dyskomfortem. Później ani razu nie miałem już podobnych problemów.

Gdyby nie przygoda z wkładką to chyba nie miałbym o czym pisać 😉. Może poza stwierdzeniem, że wrażenia z użytkowania SENSE FLOW 2 są bardzo dobre. Biega się w nich wygodnie, a dzięki przeprojektowanej cholewce, nie musimy już walczyć podczas ich zakładania. Producent zostawił co było dobre, a poprawił elementy problematyczne - takie zmiany lubimy 👍.

Przeznaczenie

Podobnie jak miało to miejsce przy pierwszej wersji, SENSE FLOW 2 to model uniwersalny stworzony do rekreacyjnego biegania "do" i "po" parku/lesie.

 

Wygląd i cholewka

Już na pierwszy rzut oka widać, że zmieniło się dużo. W zasadzie można powiedzieć, że od podeszwy wzwyż - zmieniło się wszystko. Wszystko poza sznurowadłami, które jak w większości butów Salomona, tworzy system sznurowania Quicklace™. System sprawdzony, lekki i szybki zarazem, ale... przejdźmy do tych nowości.

Inżynierowie Salomona zamiast ulepszać cholewkę z pierwszego SENSE FLOW... postanowili wymyślić ją na nowo 😁. Podejście rewolucyjne, ale od razu zdradzę, że ryzyko się opłaciło.


Nowa forma stanowi w zasadzie jedną całość, a bezszwowa konstrukcja zapewnia dobre dopasowanie i wygodę. Dzięki zastosowaniu elastycznego materiału udało się zintegrować język buta z całą cholewką. W porównaniu z wcześniejszym modelem mamy tutaj do czynienia z dużo dłuższym językiem i zapiętkiem. Obydwa elementy są cienkie i bardzo elastyczne. Dodatkowo wyposażono je w pętelki, które znacząco ułatwiają zakładanie buta. Takim oto sposobem SENSE FLOW 2 pozbył się  największej wady pierwszego modelu FLOW.

Kolejną rzeczą którą udało się poprawić dzięki zastosowaniu nowej konstrukcji jest zabezpieczanie buta przed wpadaniem do środka kamieni, czy piachu. O ile tego typu problem zaobserwowałem w pierwszym modelu buta, w tym wypadku zupełnie tego nie doświadczyłem.

Zmianie uległ również sam materiał z którego wykonano wierzchnią część buta. Wydaje się on być bardziej wytrzymały od tego zastosowanego w poprzedniku. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na przewiewność. Podobnie jak miało to miejsce w pierwszej wersji, wymiana powietrza jest bardzo dobra. Co możemy szybko poczuć biegnąc po zaroszonej łące 😉.


Podeszwa i bieżnik

O ile cholewka w SENSE FLOW 2 to zupełnie nowa konstrukcja to podeszwa została praktycznie bez zmian. Jedynie różniący ją szczegół to zmiana koloru bieżnika. Podeszwę wykonano w pianki EVA, która niezmiennie charakteryzuje się dużym komfortem użytkowania. 

Z bieżnikiem mam mały problem, bo na stronie producent informuje, że jest to ta sama guma co w pierwszy FLOW'ach o nazwie - Contagrip® MD. Jednak z moich obserwacji wynika, że jest to nieco inna mieszanka. W zasadzie to nie ma większego znaczenia, istotne w tym wszystkim jest to, że but lepiej trzyma się mokrej skały. Mówiąc krótko jest dobrze, może nawet bardzo dobrze. Nie jest to Vibram, ale też gumie tej niewiele do niego brakuje.

Ponadto zauważyłem, że wytrzymałość samego bieżnika jest wyższa. Choć akurat w tym aspekcie nie mogę niczego stwierdzić na pewno, bo teren testowy dla butów nie był taki sam. Taki sam nie znaczy, że łatwiejszy, powiedziałbym nawet, że SENSE FLOW 2 miały gorzej 😉. Biegałem w nich długie biegi w Alpach, gdzie niejednokrotnie zdarzały się kilkukilometrowe asfaltowe zbiegi. Byłem przekonany, że to je zabije, a tu niespodzianka  - guma wygląda zauważalnie lepiej niż po testach pierwszych FLOW'ów.


Trwałość

W tym aspekcie SENSE FLOW 2 jest lepszy od swojego poprzednika głównie za sprawą zastosowania nowego materiału do budowy cholewki. Na tą chwilę licznik na moich SENSE FLOW pokazuje ponad 400 km, a dla SENSE FLOW 2 prawie 250 km. Różnica oczywiście jest widoczna, ale po wypraniu FLOW 2 z góry nie widać żeby but był w ogóle używany. W starszym modelu, pomijając kolor 🤣, takie zużycie widać i choć liczę, że zrobię w nich kolejne 4 stówki, to jednak przewaga nowego materiału w SENSE FLOW 2 jest wyraźna.

Z bieżnikiem sprawy mają się podobnie, choć tutaj trudniej jest to rzetelnie ocenić nie biegając po tych samych ścieżkach. Moje obserwacje wskazują jednak na to, że pod względem trwałości FLOW 2 prezentuje się lepiej od swojego poprzednika.

 

Podsumowanie

Już wcześniejszy model Salomon SENSE FLOW doczekał się moich rekomendacji. Pomimo kilku drobnych wad ten but i tak był na tyle... FAJNY, że chciało się w nim biegać 😉. SENSE FLOW 2 w zasadzie robi to co poprzednik... tylko lepiej! Mankamenty poprzednika zostały w zasadzie wyeliminowane, a fajność pozostała. Życzyłbym sobie i wam, żeby Salomon nie myślał już w sposób rewolucyjny w kontekście butów FLOW 2.


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com