O bieganiu z górskiej perspektywy.

Można już wejść do lasu... i to bez maseczki!

Od dzisiaj przebywanie w lasach i parkach znowu jest legalne. Wczoraj opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, które luzuje część narzuconych wcześniej ograniczeń. Zapowiedź tych zmian mieliśmy już kilka dni temu, jednak dodatkową pozytywną informacją jest to, że zakrywanie ust i nosa w lesie nie jest obowiązkowe.

Zakaz wstępu do lasów, parków czy plaż obowiązywał od 10 kwietnia. Ograniczenie to miało pomóc nam w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Od początku wzbudzało to dużo kontrowersji, nie bez przyczyny zresztą. Negatywnie o tym zakazie wypowiadało się wielu ekspertów. Negatywnie też o całej sprawie wypowiedział się również Rzecznik Spraw obywatelskich. Wykazywał on, że:

Niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa.

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dodatkowo warto napomnieć o wątpliwościach dotyczących podstawy prawnej tego zakazu. Więcej o tym możecie przeczytać na stronie RPO.

Embargo na wstęp do lasu po 10 dniach zostało na szczęście cofnięte. To jednak jeszcze nie wszystko. Nowe rozporządzenie wyłącza osoby przebywające w lasach spod obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że wyłączenie to dotyczy tylko lasów. W parkach, zieleńcach, czy na plaży zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe.

Otwarcie lasów nie jest jednak bezwarunkowe, ciągle nie można korzystać ze znajdującej się na terenach leśnych "małej infrastruktury", czyli wiat, miejsc biwakowych, czy urządzeń przeznaczonych do zabawy dla dzieci.

Możemy zatem swobodnie iść do lasu pobiegać, jednak jak ciągle musimy pamiętać o obowiązkowej izolacji, o której przypominał minister zdrowia Łukasz Szumowski na ostatniej konferencji:

Możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować.

Trzymajcie się w zdrowiu i udanych treningów!

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com