O wspinaniu, bieganiu i podróżowaniu po świecie

Reebok Forever Floatride Energy - test

Marki Reebok do niedawna w ogóle nie kojarzyłem z bieganiem. Wcześniej firma promowała się głównie w środowisku crossfitowym. Po raz pierwszy zaangażowanie w biegi zaobserwowałem w ubiegłym roku przez kampanię Reebok Run Crew. Wtedy też Reebok wypuścił na rynek nowy model buta biegowego - Floatride. Forever Floatride Energy to następca tego modelu. Czy warto się nim zainteresować oraz jak spisuje się na biegowych ścieżkach? Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w tym tekście.

Podstawowe informacje

marka: Reebok
model: Forever Floatride Energy
nawierzchnia: asfalt
przeznaczenie: treningowo-startowe
waga (rozmiar 43): 267 g
drop spadek pięta-palce: 10 mm


Producent o bucie

Niech nic Cię nie rozprasza, kiedy walczysz o wynik. Te buty do biegania mają podeszwę środkową z pianki Floatride Energy Foam, która zapewnia lekkość i amortyzację od startu do mety. Cholewka z siateczki zapewnia wsparcie, wentylację i komfort na każdym kroku.

Nie mogłem się powstrzymać, aby nie umieścić tego cytatu ze strony producenta 😉
O tym jak but sprawował się podczas moich testów, czy faktycznie nie "rozpraszał" i, czy zapewniał lekkość i amortyzację od startu do mety, przeczytasz poniżej.

Przeznaczenie

Reebok Forever Floatride Energy to klasyczny but do biegania po twardej nawierzchni. Producent zwraca uwagę na innowacyjną piankę Floatride, która z jednej strony zapewnić ma dużą amortyzację, a z drugiej wspomagać wybicie przez duży zwrot energii.
Odnoszę wrażenie, że Reebok trochę spuścił z tonu i w porównaniu z ubiegłorocznym modelem, dostosował się do standardów, żeby trafić w gusta większej liczby użytkowników. Drop wzrósł z 8 do 10 mm, dodano trochę więcej amortyzacji przez co wzrosła też masa buta. Podeszwę wykonano z gumy węglowej, odpornej na ścieranie, która zapewniać ma świetną przyczepność.

Wygląd i cholewka

Cholewka została wykonana z syntetycznej siateczki, która zapewnia sprawne odprowadzanie nadmiaru ciepła podczas biegu. Mam jednak obawy, czy w wysokich temperaturach będzie ona wystarczająco wydajna.
Buty zapewniają wysoki komfort noszenia, jest naprawdę wygodnie. Konstrukcja jest dobrze dopasowana, nic nie uwiera, nie uciska. Miło jak w kapciach, ale jednocześnie stabilnie. Zapiętek utrzymuje piętę w bucie, a stopa idealnie przylega, nie przemieszcza się w czasie biegu. Design nawiązuje do ubiegłorocznego modelu, choć pod względem budowy już go nie przypomina. O ile Floatride'y można nazwać koncepcją futurystyczną, to Forever Floatride Energy bliżej do standardowej konstrukcji.

Podeszwa i bieżnik

Podeszwa w nowych butach Floatride Floatride Energy to główny gwoźdź programu. Materiał to termoplastyczny elastomer (TPE), który zapewniać ma efektywny zwrot energii. Nie trudno tutaj doszukać się analogi do produktów adidasa. O ile taka strategia marketingowa może się nie podobać, to już sam produkt zasługuję na uwagę. Oczywiście żadnych porównawczych testów nie robiłem. Dlatego nie wiem, czy więcej energii oddaje adidas, czy reebok. Wiem natomiast, że w Forever Floatride Energy biega się bardzo komfortowo. W zasadzie nie mogę się do niczego przyczepić. Bieganie w nowych Reebok'ach to sama przyjemność. Buty są lekkie, mają dobrą amortyzację, więc sprawdzą się zarówno na długim wybieganiu oraz szybkim treningu.
Przyczepność jest dobra, choć trudno powiedzieć jak ta guma może zachowywać się w trudniejszych warunkach. Podczas testów nawet o deszcz było trudno.

Trwałość

W testowanych reebokach przebiegłem ok. 400 km i gdyby nie delikatne zabrudzenia wierzchniej części, but wyglądałby jak nowy. Nie zauważyłem żadnych przetarć, czy pęknięć na cholewce. Kilometraż był już jednak na podeszwie zauważalny. Pomimo zapewnień producenta zastosowana guma nie wydaje się być szczególnie odporna na ścieranie.

Podsumowanie

Napiszę krótko, jestem pod wrażeniem. Nie wiem, czy jest coś do czego mógłbym się przyczepić w tych butach. Design nie wszystkim musi się podobać, jednak pod względem wygody, czy wagi jest bardzo dobrze. Osobiście wolałbym mieć trochę mniejszy drop. Jestem w stanie to przeboleć, zwłaszcza, że cena jest rozsądna, a jej stosunek do jakości jest bardzo dobry.
Reebok Forever Floatride Energy faktycznie nie rozpraszał mnie podczas biegu, zapewniając dodatkowo lekkość i amortyzację 😉


galeria zdjęć

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com