O bieganiu z górskiej perspektywy.

Trasy biegowe w Gruzji #2

Kontynuujemy temat tras biegowych w Gruzji. Tym razem przemieszczamy się bardziej na wschód i lądujemy w Borjomi. Słynne gruzińskie miasto, którego produktem eksportowym jest woda mineralna znana chyba na całym świecie. Nie tylko dla wody warto tutaj przyjechać, zwłaszcza jeżeli lubicie górskie bieganie, bo w tym temacie Borjomi ma dużo do zaoferowania.

Trasy udostępniam poprzez aplikację Strava. Możecie je załadować bezpośrednio w aplikacji na telefonach lub wyeksportować pliki GPX do zegarków.

Borjomi 

Pierwsza dróżka prowadzi poprzez park uzdrowiskowy zwany Central Parkiem. Wstęp jest co prawda płatny (2 GEL), ale w cenie macie nieograniczony dostęp do wody mineralnej. Można więc uznać to za dobrą inwestycję. Nie pijcie tylko za dużo przed bieganiem, bo woda jest mocno gazowana. Jeżeli komuś będzie mało to można w ramach jednego wejścia zrobić dwa kółka :)

Trasa nr 1

Dystans: 7,3 km
Przewyższenie: +212m/-212m
Asfalt: ok. 1,0 km
Link: https://www.strava.com/routes/16448343Kolejne dwie propozycje są już typowo górskie i zlokalizowane na terenie Parku Narodowego Borjomi-Kharagauli, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami.
Po pierwsze przed wejściem do rezerwatu należy udać się do biura parku i uzyskać stosowne pozwolenie. Przed szlabanem nie ma co prawda żadnego pilnującego żandarma, ale na wypadek spotkania jakiegoś rengersa lepiej mieć przy sobie odpowiedni "papier". Wstęp jest darmowy, a za dodatkową opłatą można nabyć mapę parku. Druga niedogodność jest taka, że wejście do parku znajduje się nieco ponad 2 kilometry od siedziby parku w miejscowości Likani. Można tam dojechać samochodem bądź marszrutką. Osobiście biegałem z Borjomi wzdłuż głównej drogi, gdzie przez większość odcinaka jest chodnik.

Trasa nr 2

Dystans: 10,8 km
Przewyższenie: +504m/-504m
Asfalt: ok. 2,5 km
Link: https://www.strava.com/routes/16448381


Trasa nr 3

Dystans: 18,0 km
Przewyższenie: +962m/-950m
Asfalt: ok. 3,0 km
Link: https://www.strava.com/routes/16448394Ostatnia trasa jest o tyle nietypowa, że nie ma wspólnego początku i końca. Zaczynamy w Likani, a kończymy w miejscowości Kvabiskhevi. Do Borjomi możemy wrócić marszrutką (busem), które jeżdżą stamtąd regularnie, koszt to 1 GEL. Trasa jest dość wymagająca, w pierwszej części czeka Was dość strome podejście, a później chyba jeszcze bardziej stromy zbieg. Możliwe nawet, że wygodniej byłoby pokonać tę trasę w odwrotnym kierunku, ale decyzja należy już do Was.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com