O bieganiu z górskiej perspektywy.

#niedlaESR

Klub Wysokogórski Warszawa rozpoczął akcję #niedlaESR mającą na celu nagłośnić nasz sprzeciw wobec wprowadzeniu w Tatrach przez Tatrzański Park Narodowy Elektronicznego Systemu Rejestracji dla wspinaczy. Jako członek KW Warszawa, ale przede wszystkim jako wspinacz i taternik, podzielam opinię klubu, który widzi w tych działaniach zagrożenie dla całego środowiska wspinaczy w Polsce.


ESR, czyli Elektroniczny System Rejestracji 
Teoretycznie wydaje się, że zastąpienie tradycyjnych książek wyjść taternickich Elektronicznym Systemem Rejestracji to działanie z duchem czasu, mające ułatwić nam, wspinaczom, życie. Sęk w tym, że przy okazji tej zmiany władze Tatrzańskiego Parku Narodowego po raz kolejny próbują ograniczać suwerenność wspinaczy w Tatrach. 

Wprowadzenie ESR (teoretycznie) może ułatwić bądź umożliwić: 
  nakładanie opłat za korzystanie z systemu, a de facto za samo wspinanie, 
  ograniczanie dostępu do ścian poprzez ustalanie limitów liczby „wpisów”, 
  indywidualne ograniczanie dostępu np. dla osób naruszających przepisy TPN. 

Wszystkie zapewnienia, że TPN z tego nie skorzysta, nie są wiarygodne w kontekście, wcześniejszych działań władz parku. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze 2 lata temu TPN zapewniał, że nie jest zainteresowany takim elektronicznym systemem. 
Dokładniej o sporze pomiędzy środowiskiem taternickim, a władzami TPN przeczytacie tutaj: 
oraz tutaj: 
Po zapoznaniu się z tymi informacjami naprawdę trudno jest nie odnieść wrażenia, że władze TPN pod przykrywką “bezpieczeństwa i wygody” po raz kolejny próbują ograniczyć działalność wspinaczkową w Tatrach. Akcję #niedlaESR wsparły już inne kluby i instytucje m. in.: Klub Wysokogórski TrójmiastoKlub Wysokogórski w Bielsku-Białej, czy Zarząd Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki. 

Wesprzyj protest taterników przeciwko 
ELEKTRONICZNEMU SYSTEMOWI REJESTRACJI w Tatrach! 

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com