O bieganiu z górskiej perspektywy.

Kalenji Elio Feel Trail

Buty biegowe to gorący temat. Z jednej strony duża grupa ludzi przekonuje, że na tym elemencie nie warto oszczędzać tylko kupować produkty renomowanych firm. Z drugiej strony można usłyszeć głosy oponentów, którzy przekonują, że nawet w “trampkach” można biegać bezpiecznie, jeżeli posiada się odpowiednią technikę biegu, a wszystkie technologie wymyślone przez koncerny sportowe to nic innego jak marketingowy bełkot.

Wszystko to sprawia, że pisanie o butach może wydawać się tematem ryzykownym. Niemniej licznik moich butów - Kalenji Elio Feel Trail przekroczył już 600 km i chciałbym podzielić się z Wami moimi wrażeniami z użytkowania tych prostych chodaków 
Informacje ogólne
Producent: Kalenji
Model: Elio Feel Trail
Rozmiar: 40-47
Kolor: Czarny
Drop: 6 mm
Waga: 270 g (w rozmiarze 43)


Kalenji Elio Feel Trail to jak pisze producent na swojej stronie internetowej: buty do biegania (do 1 godziny) po naturalnie płaskich lub lekko pagórkowatych ścieżkach (źródło).
Cechą charakterystyczną tych butów jest na pewno niewielka waga - 270 g (dla rozmiaru 43) oraz 6-cio milimetrowy drop (czyli różnica pomiędzy wysokością pięty i przedniej części podeszwy), co jest raczej rzadko spotykane w ofertach “masowych” producentów.
Przy pierwszym kontakcie uwagę zwraca gruba pianka na zapiętku, mi skojarzyła się z konstrukcją jak w starych butach sportowych. Miałem więc pewne obawy co do wygody tego buta, na szczęście okazały się one nietrafione. Trzymanie pięty jest również bardzo dobre, choć sam zapiętek jest dość sztywny, co jednak nie wpływa na wygodę użytkowania.
Język w Elio Feel Trail jest z jednej strony zintegrowany z cholewką, z drugiej zaś połączony jest z nią za pomocą elastycznej taśmy. Rozwiązanie dość oryginalne, sprawdza się jednak doskonale. Język nie “ucieka” na boki, ani nie uwiera, zawsze jest na swoim miejscu. Cholewka buta wykonana została z materiałów o wysokiej oddychalności, przez co bieganie w tych butach nie jest uciążliwe nawet w upalne dni.
Bieżnik posiada poprzeczne, 3-milimetrowe wypustki. Takie rozwiązanie ma zwiększać przyczepność na nierównościach. O ile biegamy po leśnych ścieżkach podeszwa sprawuje się poprawnie, o tyle już podczas zbiegów należy być ostrożnym. Poprzeczne ułożenie bieżnika powoduje, że przy zmianie kierunku biegu dość łatwo wpaść w poślizg i zaliczyć glebę ;) Ponadto wydaje mi się, że sama guma jest dość “śliska”, co daje się odczuć zwłaszcza biegając po wilgotnej trawie.
Amortyzację w Elio Feel Trail określiłbym jako umiarkowaną. Wykorzystano do tego piankę EVA, a na pięcie autorski system CS®, w którym wykorzystuje się piankę o innej gęstości - bardziej miękką, niż w pozostałej części podeszwy.
Generalnie jest dobrze i nawet dwugodzinne wybiegania nie sprawiały mi żadnego problemu. Nie jest to jednak poziom Energy Boost’ów Adidasa i to odczuwalne jest od razu.
W 99% kilometrów przebyłem w tych butach po leśnych i parkowych ścieżkach, nie biegałem w nich po asfalcie. Po kilku miesiącach użytkowania wierzchnia część buta praktycznie nie nosi śladów zużycia. Na podeszwie widać delikatnie wytarty bieżnik. Jestem zadowolony z tego zakupu, chociaż na początku podchodziłem do Kalenji jak do eksperymentu, nigdy wcześniej nie biegałem w ich butach, a na moich nogach gościły zazwyczaj droższe modele. Regularna cena za Kalenji Elio Feel Trail to 199 zł, a w aktualnej promocji można go nabyć jeszcze taniej. Na leśnych duktach sprawdzą się na pewno, to również dobra propozycja dla osób, które chciałyby spróbować pobiegać w butach z mniejszą amortyzacją i dropem. Z reguły wejście w ten segment obuwia wiąże się z dużo większym wydatkiem.

Moja ocena: 7/10

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com