O bieganiu z górskiej perspektywy.

Cumulus Incredilite

Po serii tekstów dotyczących akcesoriów zimowych (czapki, rękawiczki i łapawice), chciałbym podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami z użytkowania swetra puchowego. Produkt pochodzi od znanej i cenionej polskiej firmy CUMULUS. Podobnie jak przy wcześniej opisywanym asortymencie, był on na moim wyposażeniu podczas zimowej wyprawy w Kaukaz.


Opis ogólny

Incredilite to sweter puchowy, który został zaprojektowany z myślą jako druga/trzecia warstwa ubrania. W zamierzeniu projektantów ma on być zamiennikiem dla odzieży polarowej w porównaniu, z którą ma się wyróżniać głównie pod względem wagi i termiki.
Sweter dostępny jest w standardowych czterech rozmiarach (S, M, L, XL) oraz trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, zielonej i niebieskiej. Całość waży zaledwie 340 g (rozmiar L), a duża sprężystość puchu umożliwia, w razie potrzeby, skompresowanie kurtki do bardzo małych rozmiarów. Do swetra producent dołącza pokrowiec.
Sweter charakteryzuje się wręcz wzorowo dopasowanym krojem. Dobre przyleganie do ciała w połączeniu z brakiem jakichkolwiek ograniczeń przy ruchach, zapewnia duży komfort użytkowania. Kurtka posiada wysoki kołnierz, który bardzo dobrze izoluje szyję przed zimnem. Wyposażona jest również w obszerny, regulowany kaptur, który w razie potrzeby założymy na kask wspinaczkowy.

Sweter posiada dwie kieszenie zewnętrzne i jedna wewnętrzną, wszystkie zamykane zamkiem błyskawicznym. Suwaki przy kieszeniach zewnętrznych przedłużone są tasiemkami, umożliwia to wygodne operowanie nimi nawet w grubych rękawicach.

Materiał i wykonanie

Kurtka uszyta jest z tkaniny Pertex Quantum DWR (30 g/m2). Poziome komory wypełnia wysokiej jakości gęsi puch o współczynniku sprężystości 850 cuin (115 g).
Główny suwak od wewnętrznej strony oddzielony jest szeroką listwą materiału. Stanowi ona zabezpieczenie przed zacięciem się zamka na odzieży noszonej pod puchówką. Warto zaznaczyć, że owa listwa obszyta jest dodatkowym materiałem. Jest to o tyle istotne, że Pertex jest tkaniną bardzo cienką i „chętnie” wciska się w suwak przy każdej możliwej okazji. Problem ten znam z własnego doświadczenia przy użytkowaniu śpiwora, tam zasunięcie suwaka bez zacięcia zamka wymaga nie lada gimnastyki. Tutaj projektanci stanęli na wysokości zadania i wyeliminowali potencjalne niedogodności, za to duży plus.
   

Dolna krawędź swetra, podobnie jak rękawy i kaptur, zakończone są elastyczną, ściągającą gumką. Gwarantuje to dobre przyleganie do ciała i zabezpiecza przed przenikaniem wiatru do wewnątrz.
Kurtka jest porządnie wykonana, nie zauważyłem w niej żadnych defektów. Materiał również zasługuję na pochwałę, podczas kilkutygodniowego użytkowania, zarówno w górach jak i w mieście, nie odnotowałem problemów z „gubieniem” puchu.

Ocena

Zastosowanie dobrych materiałów i solidne wykonanie sprawia, że od razu mamy świadomość użytkowania produktu wysokiej klasy. Kurtka od samego początku sprawiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Szczególnie przypadł mi do gustu jej krój. Dobrze przylega do ciała i nie krępuje ruchów. Rękawy są odpowiedniej długości, z czym często miewam problemy. Kurtka jest ciepła, a noszenie jej przy dodatniej temperaturze grozi bardzo szybkim przegrzaniem.
Tak jak wspomniałem na początku, produkt miałem okazję przetestować na zimowej wyprawie w Kaukazie. Używałem jej głównie wieczorami na biwaku i pomimo panujących niskich temperatur, w parze z bielizną termoaktywną, gwarantowała wysoki komfort termiczny. W zasadzie po kilku tygodniach korzystania nie jestem w stanie wskazać żadnej wady, sweter Incredilite w pełni zasługuje na miano produktu „Top Class”.


Podsumowanie

Incredilite to wysokiej klasy sweter puchowy, który charakteryzuje się doskonałym krojem, niewielką wagą i świetną termiką. Projektanci chcieli stworzyć produkt, który miał być konkurentem dla odzieży polarowej. W mojej ocenie cel ten zdecydowanie udało się osiągnąć. Kurtka w porównaniu z najlepszymi polarami przebija je pod względem ciepłoty, gdy dodamy do tego niską wagę otrzymamy wręcz wzorowy produkt. Ze względu na swoją ergonomię i funkcjonalność może być wykorzystywana przy wielu aktywnościach. Świetnie sprawdzi się również jako miejska kurtka zimowa. Produkt zdecydowanie zasługuje na rekomendacje.

O firmie

“CUMULUS” jest polską firmą, która obecna jest na rynku od 1989 roku. Specjalizuje się głównie w szyciu śpiworów. Firma od zawsze stawia na jakość wykonywanych przez siebie produktów przez co zyskała uznanie wielu klientów nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Wszystkie produkty CUMULUSA wykonywane są w Polsce.

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com