O bieganiu z górskiej perspektywy.

Rękawiczki Kanfor FURIO

Zima to wspaniała pora roku, jednak, aby móc dostrzec jej uroki, musimy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza, a do tego zaczyna mocniej wiać, bez odpowiedniej garderoby przyjemność z niedzielnego spaceru bywa wątpliwa. Na ratunek przychodzą nam akcesoria, które na nowo pozwalają spojrzeć na świat z “cieplejszej perspektywy”. Chciałbym podzielić się swoimi odczuciami z użytkowania odzieży termoaktywnej, którą miałem okazję przetestować na zboczach Elbrusa podczas zimowej wyprawy (Zimowy Elbrus 2013).

Opis ogólny

FURIO to standardowe pięciopalczaste rękawiczki. Charakterystyczne ze względu na zastosowany bardzo elastyczny materiał oraz specjalny antypoślizgowy nadruk umieszczony na wewnętrznej stronie. Zakończone są dość długim mankietem, który dobrze przylega do ręki, co zapobiega przedostawaniu się do środka śniegu czy wiatru. Rękawiczki są cienkie i przy pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. FURIO oferowane są w kolorze czarnym, w standardowych rozmiarach.

Materiał i wykonanie

Do uszycia rękawic wykorzystano materiał Polartec® Power Stretch Pro®. Charakteryzuje się on bardzo dobrym współczynnikiem rozciągliwości (w 4 kierunkach) oraz doskonałą “oddychalnością”. Tkaninę tę cechują dwie różne powierzchnie: zewnętrzna – gładka i odporna na ścieranie oraz wewnętrzna - delikatna, przyjemna w dotyku, która dba o zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Elastyczny materiał gwarantuje dopasowanie się do kształtu dłoni, powierzchnia nie marszczy się i nie odstaje. Antypoślizgowy nadruk, zastosowany na chwytnej części rękawiczek, bardzo ułatwia trzymanie przedmiotów takich jak aparat fotograficzny czy sprzęt wspinaczkowy.
Pod względem jakości wykonania firma “Kanfor” nie zawodzi i tym razem, zachowując wysokie standardy.
   
rękawiczki FURIO

Ocena

W czasie zimowej wyprawy na Elbrus FURIO były moimi podstawowymi rękawiczkami. Prawie bez przerwy je nosiłem - podczas wspinania, na biwaku w czasie gotowania, ubierania, a nawet, kiedy czytałem książkę.
Tak jak wspomniałem na początku, rękawiczki przy pierwszym kontakcie wydają się bardzo delikatne. Wrażenie takie wynika głównie z faktu, że są one cienkie i miękkie w dotyku. Dodatkowo bardzo dobrze przylegają do dłoni, co zwiększa komfort noszenia. Antypoślizgowy nadruk umieszczono na całej wewnętrznej powierzchni rękawiczek w postaci powtarzanego loga producenta.
Trochę obawiałem się, czy tak delikatne rękawiczki wytrzymają kilkutygodniową akcję górską. Myślałem głównie o antypoślizgowym nadruku, byłem przekonany, że szybko zacznie odklejać się od materiału. Rękawice otrzymałem jednak do testów, dlatego nie było mowy o żadnej taryfie ulgowej.
Po raz pierwszy FURIO zaskoczyły mnie, gdy wziąłem termos, miałem wrażenie, że przykleił się do ręki. Z czasem siła antypoślizgowa nieco spadła, jednak trudno powiedzieć, czy wynikało to ze zużycia materiału, czy raczej z mojego przyzwyczajenia. Jedno nie ulega jednak wątpliwości - część chwytna rękawiczek ułatwia trzymanie przedmiotów. Dodaje pewności przy operowaniu sprzętem wspinaczkowym lub fotograficznym. Ku mojemu zdziwieniu po kilku tygodniach intensywnego używania, gumowy nadruk ciągle był na swoim miejscu. Nie zauważyłem też większych oznak zużycia.
rękawiczki FURIO
Na uwagę zasługuje również sam materiał (Polartec® Power Stretch Pro®), który bardzo dobrze transportuje wilgoć na zewnątrz, a przy tym jest stosunkowo odporny na przenikanie wiatru. Rękawiczki bardzo szybko schną, nawet na dłoniach. Po ich zamoczeniu wystarczyło kilkanaście minut i znowu były suche.
Kiedy w dłonie robiło mi się zimno, zakładałem dodatkowo łapawice ALTA WB, taki zestaw służył mi podczas całego wyjazdu na Kaukaz. W odwodzie miałem jeszcze puchowe łapawice, które niemal całą wyprawę przenosiłem w plecaku.

Podsumowanie

FURIO to rękawiczki z antypoślizgowym nadrukiem, które zostały wykonane z innowacyjnego materiału Polartec® Power Stretch Pro®. Idealne nadają się tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość, odporność na ścieranie, swoboda ruchu i szybkie odprowadzenie wilgoci.
Z czystym sumieniem polecam te rękawiczki, ich zakup to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, ja osobiście żadnych wad nie mogłem się doszukać.

O firmie


KANFOR jest polską firmą, która obecna jest na rynku od ponad 20 lat. Posiada licencję na produkcję odzieży z różnego typu materiałów Polartec®. Daje to gwarancję, że produkty w ofercie tego producenta powstały z najlepszych obecnie dostępnych materiałów. Warto również wspomnieć, że produkty firmy KANFOR sygnowane są napisem “MADE IN POLAND”.


Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com