O bieganiu z górskiej perspektywy.

Suunto 9 Peak - aktualizacja (2.18.18) i nowe funkcje

Jesienna aktualizacja zegarków Suunto przyniosła kilka ciekawych nowości w Suunto 9 Peak. Wśród nich, bardzo wyczekiwana opcja - sterowanie muzyką oraz kilka innych ciekawych dodatków, o których więcej w niniejszym tekście.


Zacznijmy od listy nowości jakie przyniosło nam oprogramowanie w wersji 2.18.18:

 • Sterowanie multimediami na zegarku
 • SuuntoPlus™: Burner - pokazuje ilość spalonego tłuszczu i węglowodanów w czasie ćwiczeń
 • Możliwość wysyłania z zegarka wstępnie zdefiniowanych odpowiedzi na przychodzące wiadomości (tylko Android)
 • Nowa tarcza zegarka
 • Zwiększona szybkość synchronizacji z aplikacją Suunto
 • Ulepszone odczyty wysokości
 • Nowy algorytm wznoszenia/opadania
 • Poprawki błędów i ulepszenia wydajności

Lista jest całkiem długa, ale trzeba też uczciwie przyznać, że druga jej połowa jest albo niesprawdzalna, albo mało interesująca 😉.

Przesuwając się wyżej na liście mamy nową tarczę zegarka (widoczna poniżej):


Niby drobnostka, ale w tym temacie Suunto niespecjalnie rozpieszcza swoich użytkowników, więc każda nowa tarcza jest mile widziana.

Dużo bardziej użyteczną nowością jest możliwość wysyłania zdefiniowanych odpowiedzi na wiadomości prosto z zegarka. 


Po prawdzie opcji nie ma wiele:

 • Tak
 • Nie
 •  Dziękujemy!
 • Właśnie trenuję.
 • Nie mogę teraz rozmawiać.


Nie o ilość tutaj jednak chodzi. Trochę szkoda, że nie mamy możliwości edycji tych odpowiedzi. Osobiście wolałbym mieć "Właśnie trenuję." na początku listy. Aha... i jeszcze te nieszczęsne "Dziękujemy!" WTF Suunto?! 🤔

[Aktualizacja]

Tutaj będzie sprostowanie do powyższego tekstu, ale na początek dziękuję Tomku za zwrócenie uwagi i wychwycenie tego błędu.

Listę zdefiniowanych odpowiedzi możemy edytować w aplikacji Suunto. Aby to zrobić należny przejść do ustawień zegarka następnie kliknąć opcję "POWIADOMIENIA NA ZEGARKU" i przejść do sekcji "NOTIFICATION QUICK REPLIES"


Nie wiem, czy tylko u mnie ta sekcja nie doczekała się jeszcze tłumaczenia 😉. Istotne jest jednak to, że konkretna odpowiedź może składać się maksymalnie z 32 znaków.


Wspinamy się wyżej i dochodzimy do Burner'a, czyli nowej aplikacji w SuuntoPlus™. Na wstępie zdanie wyjaśniające. SuuntoPlus™ to rozwiązanie, które zapewnia dodatkowe funkcje w zegarkach fińskiego producenta. Jest to swego rodzaju lista dodatkowych rozszerzeń, które możemy aktywować przed rozpoczęciem każdego treningu. Więcej o tym już niedługo w osobnym wpisie.

Przechodząc jednak do bohatera niniejszego wpisu. Po włączeniu opcji Burner na zegarku mamy dodatkową tarczę, gdzie znajdziemy informacje o procentowej wartości spalonej energii z tłuszczów, a także bieżące zużycie energii z tłuszczów i węglowodanów w gramach/godzinę.

fot. źródło: https://www.suunto.com

Traktuje to jednak wyłącznie jako ciekawostkę, bo o ile dobrze rozumiem przekaz to szczerze, mam wątpliwości co do realnego wykorzystania takiej informacji w praktyce. Nie wspominając też o niepewności co do wiarygodności tych danych.

Na koniec zostawiłem chyba najbardziej użyteczną nowość, czyli sterowanie multimediami za pomocą zegarka. Wielu osobom takiej opcji brakowało, wielu osobom taka opcja jest zupełnie niepotrzebna. Zadowoleni będą wszyscy, bo tarczę do sterowania muzyką możemy włączyć/wyłączyć w ustawieniach zegarka, dzięki za to Suunto 👍.


Sterowanie dotyczy oczywiście multimediów odtwarzanych z telefonu, bo Suunto 9 Peak nie posiada wbudowanej pamięci na której możemy przechowywać muzykę.

Ekran sterowania dostępny jest zarówno podczas ćwiczeń, jak również w codziennym użytkowaniu po kliknięciu w środkowy przycisk. Jego wygląd jest bardzo minimalistyczny. Na górze wyświetla się informacja o odtwarzanym medium, niżej mamy klasyczne przyciski do odtwarzania/pauzowania oraz przełączania utworów. Na samym dole opcję głośności. W trakcie odtwarzania utworu wokół przycisku play/pause pojawia się pierścień przedstawiający progres odtworzonego utworu 😁.


Na koniec jeszcze pro tip, bo chyba mało kto o tym wie. Sterowanie może odbywać się zarówno przy pomocy ekranu jak również przycisków, co jest szczególnie wygodne w czasie treningów. Poniżej krótka instrukcja:

 • przycisk górny pojedyncze kliknięcie - odtwórz/wstrzymaj
 • przycisk górny długie naciśnięcie - poprzedni utwór
 • przycisk dolny pojedyncze kliknięcie - następny utwór
 • przycisk dolny długie naciśnięcie - przechodzimy do opcji głośności, a tam klasycznie zmianę głośności obsługujemy górnym i dolnym przyciskiem
 
Już na sam koniec informacja o nowej wersji aplikacji Suunto app, która również doczekała się kilku ciekawych nowości. O szczegółach w osobnym wpisie, a tutaj wspomnę tylko, że w końcu doczekaliśmy się obsługi kilku zegarków 😵.

Mocy na treningach!

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com