O bieganiu z górskiej perspektywy.

COROS EvoLab - nowości w aplikacji COROS

Nowości w aplikacji COROS. Firma wprowadza ciekawe zmiany na swojej platformie, które pomogą nam w określaniu naszych obciążeń treningowych, a co za tym idzie - skuteczniej trenować.


COROS EvoLab

To swego rodzaju platforma naukowa, która przetwarza dane rejestrowane przez zegarek w czasie treningu. Na ich podstawie oceniany jest nasz poziom sprawności sportowej oraz obciążenie treningowe, jakiemu poddawane jest nasze ciało.

Co ciekawe producent zegarków COROS informuje, że EvoLab ma zastosowanie do wszystkich rodzajów treningów. Oferuje aktualne informacje zwrotne podczas i po treningu na zegarku oraz w aplikacji COROS do monitorowania dziennych, tygodniowych i długoterminowych wskaźników, takich jak obciążenie treningowe, regeneracja, intensywność etc.

Aplikacja wzbogaciła się o dodatkowe funkcje, takiej jak np. przewidywany czas ukończenia maratonu. Nowości dostępne są w zaktualizowanej zakładce Profil w mobilnej aplikacji COROS. 

Przejdźmy do konkretów, co nowego oferuje na EvoLab?

Training Load, czyli obciążenie treningowe


Obciążenie treningowe określa wpływ sesji treningowych wywieranych na nasze ciało. Każdy trening śledzony za pomocą zegarka COROS otrzymuje wynik obciążenia treningowego określany na podstawie tętna i czasu trwania treningu. Liczba zaczyna się od 0 i rośnie w zależności od intensywności i czasu aktywności.

Kondycja, obciążenie i zmęczenie


Nasza kondycja określana jest na podstawie obciążenia treningowego w ciągu ostatnich 6 tygodni. Wyższa wartość oznacza, że możemy dłużej, więcej, bardziej 😉. Obciążenie treningowe szacowane jest na podstawie wykonanych treningów z ostatnich 7 dni.

Zmęczenie to różnica między kondycją a obciążeniem treningowym. Zaprojektowano ją w skali od 0 do 100 w 5 stopniowej skali:

 • Minimalne (0-19): Twoje obecne obciążenie treningowe jest niewielkie i może obniżyć Twoją kondycję w dłuższej perspektywie.
 • Wydajne (20-39): Twoje obecne obciążenie treningowe zostało zmniejszone, aby umożliwić optymalną wydajność podczas wyścigów.
 • Zoptymalizowane (40-59): Twoje aktualne obciążenie treningowe jest idealne do utrzymania lub poprawy kondycji.
 • Wysokie (60-79): Twój obecny trening może być nieproduktywny ze względu na duże obciążenie w ostatnim czasie.
 • Nadmierne (80-100): Twoje obecne obciążenie treningowe jest nadmierne i zwiększa ryzyko kontuzji.

4-tygodniowy rozkład intensywności


Kolejna ciekawostka to 4-o tygodniowy rozkład intensywności naszych treningów. Aplikacja dzieli trening  trening z ostatnich 4 tygodni na podstawie naszych stref progowych. Daje to nam szybki podgląd intensywności przeprowadzonych wszystkich jednostek treningowych.

Istnieją 3 różne poziomy intensywności treningów. Strefy tętna progowego używane we wszystkich innych rodzajach treningu.

 • Łatwy: Progowa strefa tempa 1 lub poniżej.
 • Średnia: progowa strefa tempa 2 i 3.
 • Trudne: Progowa strefa tempa 4 lub wyższa.

Recovery Timer

Zbyt mocny trening to proszenie się o problemy. W zasadzie wszyscy to wiedzą lub przynajmniej o tym słyszeli. Kluczowe jest to by wiedzieć kiedy odpuścić.


Po każdym treningu licznik informuje nas o czasie potrzebnym na pełną regeneracje. Podpowiada nam na jaki rodzaj jesteśmy w danym momencie gotowi. Wydzielono 3 strefy:

 • 0% - 29%: Proszę odpocząć
 • 30% - 89%: Gotowy do łatwego treningu
 • 90% - 100%: Gotowy na ciężki trening

Warto tutaj zaznaczyć, że obecnie czas odpoczynku został określony na maksymalnie 96 godzin. Dlatego przy bardzo długich biegach ta skala może okazać się zwyczajnie za krótka. Dlatego nie zdziwcie się, że po biegu na 100 km, zegarek może was "motywować" do ciężkiego treningu 😉.

 

Kolejne ciekawe nowości to wskaźniki odnoszące się stricte do naszej dyspozycji biegowej.

Pierwszym z nich jest nasz Running Performance, czyli nasza wydajność biegowa.


Kondycja i sprawność to jedno, ale na naszą dyspozycję wpływa wiele czynników nie tylko trening, ale również sen, czy regeneracja. Funkcja ta ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie jak dobry był twój ostatni bieg w porównaniu do twojej sprawności biegowej. Zakres waha się od 80% do 120% i ma pięć różnych poziomów od słabego do doskonałego.

 • Słaby (80% – 95%)
 • Rzetelny (96% – 98%)
 • Dobry (99% – 101%)
 • Świetny (102% – 104%)
 • Doskonały (105% – 120%)

Następny widżet to Race Predictor, czyli kalkulator szacunkowy naszej obecnej formy.Aplikacja szacuje nasze czasy i tempo wyścigu dla 5 km, 10 km, półmaratonu i maratonu na podstawie treningu z ostatnich 6 tygodni. Wg informacji zamieszczonej na stronie COROS EvoLab, duży wpływ na prognozy dotyczące maratonu będą miały biegi powyżej 30 km. Natomiast godzinne biegi z tempem progowym wpłyną wydatnie na prognozy dla dystansu 10 km lub półmaratonu.


Podsumowanie

Oczywiście ktoś może zapytać o dokładność generowanych danych i warto mieć świadomość, że są to tylko szacunki wyliczane na podstawie danych generowanych przez nasze zegarki. Sprzęt, który z jednej strony zbiera ogrom szczegółowych informacji, które czasami są obarczone są dużym błędem pomiarowym. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo ciekawa inicjatywa i mam nadzieję, że COROS będzie ją dalej rozwijał i udoskonalał. Wychodzi na to, że powoli nasze zegarki stają się faktycznie SMART 😉.

Zdjęcie tytułowe oraz grafiki zamieszczoene we wpisie pochodzą ze strony: https://coros.com/evolab.php

Tłumaczenie nazw i wskaźników - własne 😉

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com