O bieganiu z górskiej perspektywy.

Ciekawe aplikacje - Korony Gór

Wiosna zawitała już do nas na dobre. W takich okolicznościach przyrody trudno jest uzasadnić sobie, że powinniśmy zostać w domu na weekend. Jeżeli jednak nie masz pomysłu jaki obrać kierunek na swoją wycieczkę, albo szukasz nowego wyzwania na ten rok, z dużym prawdopodobieństwem zainteresuje Cię ten wpis.


Dzisiaj nie będzie ani o bieganiu, ani o wspinaniu. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić ciekawą aplikację, która może rozwiązać problem w doborze celów turystycznych na bardzo długi czas.

Korony Gór - to elektroniczny pamiętnik naszych górskich osiągnięć. W aplikacji możecie znaleźć dziesiątki gór położonych na terenie Polski, Słowacji i Czech, które pogrupowane są w tematyczne listy takie jak:

  • Korona Polski
  • Wielka Korona Tatr
  • Korona Ziemi Kłodzkiej
  • Korona Sudetów
  • Druga Korona Polski
  • Turystyczna Korona Tatr

Dla każdego szczytu podano krótki opis oraz podstawowe informacje topograficzne, a dzięki lokalizacji GPS użytkownik może potwierdzać swoje wejście na szczyt w czasie rzeczywistym.


Możliwe jest również dodanie wejść, których dokonało się wcześniej. W tym celu trzeba zarejestrować się na stronie:
i po zalogowaniu dodać swoje wejścia na konkretne szczyty.

Aplikacja posiada również zakładkę “W razie wypadku”, gdzie znajdziemy numery telefonów do służb ratowniczych nie tylko polskich, ale również słowackich i czeskich.


Chyba jedyna rzecz, która nie podoba mi się w aplikacji Korony Gór to interfejs, który mówiąc kolokwialnie, trochę zalatuje myszką ;) Warto jednak dodać, że aplikacja cały czas jest rozwijana, więc pewnie i na interfejs przyjdzie czas.

Należy jednak docenić autora za zgłębienie tematu szczytów należących do “Korony Gór Polski”. Oficjalnie “Korona Gór Polski” jest to lista najwyższych szczytów pasm górskich w Polsce, ale w rzeczywistości nie jest ona zgodna z podziałem fizyczno-geograficznym Polski. Znajdują się na niej takie szczyty jak: Rudawiec, Kowadło, Lubomir i Chełmiec, które według fizyczno-geograficznego podziału Polski prof. Kondrackiego, nie są najwyższymi szczytami wybranych pasm górskich.
Przypomina to trochę spory o najwyższy szczyt Europy. Warto jednak o tym pamiętać.

Korony Gór to aplikacja zdecydowanie godna uwagi. Pozwoli nam odkryć nowe miejsca, które niekoniecznie są znane i oblegane przez tłumy turystów. Jeżeli Tatry kojarzą Ci się głównie z Rysami i drogą do Morskiego Oka, a samo słowo góry kojarzą Ci się z tylko i wyłącznie Tatrami, to zdecydowanie warto sprawdzić tę aplikację i zmienić kierunek.

3 komentarze:

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com