O bieganiu z górskiej perspektywy.

Czapka Kanfor TUR

Zima to wspaniała pora roku, jednak, aby móc dostrzec jej uroki, musimy wcześniej odpowiednio się do niej przygotować. Gdy temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza, a do tego zaczyna mocniej wiać, bez odpowiedniej garderoby przyjemność z niedzielnego spaceru bywa wątpliwa. Na ratunek przychodzą nam akcesoria, które na nowo pozwalają spojrzeć na świat z “cieplejszej perspektywy”.

Chciałbym podzielić się swoimi odczuciami z użytkowania odzieży termoaktywnej, którą miałem okazję przetestować na zboczach Elbrusa podczas zimowej wyprawy - Zimowy Elbrus 2013.

Opis ogólny

TUR to profilowana czapka ze specjalną osłoną na uszy. Dostępna jest w dwóch rozmiarach, S/M oraz L/XL i trzech kolorach: czarnym, czerwonym i niebieskim. Zastosowano w niej dodatkowe zapięcie - elastyczny sznurek ze stoperem. Czapka doskonale przylega do głowy, a w związku z tym sprawdzi się również jako czapka pod kask.

Materiał i wykonanie

Czapka uszyta jest z dwóch różnych materiałów. Polartec® Windbloc® jest wiatroodporną dzianiną, z której zrobiono dolną część czapki. Natomiast góra została wykonana z materiału termicznego Polartec® Thermal Pro®. Nasze uszy są dobrze izolowane od wiatru, jesteśmy także chronieni przed mrozem, a w przypadku wzmożonego wysiłku, pot będzie odparowywał przez lepiej oddychającą warstwę górną. Dobre przylgnięcie do głowy zapewnia elastyczna lamówka z lycry, którą obszyta jest krawędź czapki.
Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy czapki są bardzo precyzyjnie wykończone, a dodatkowo szwy są zupełnie nieodczuwalne. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z produktem wysokiej klasy. Czapka wygląda bardzo solidnie i rzeczywiście po dwóch miesiącach intensywnego korzystania nie widać na niej śladów zużycia.
Czapka TUR

Ocena

Czapka idealnie nadaje się do górskiej działalności eksploracyjnej. Tak jak wspomniałem na początku, miałem okazję przetestować ją na zimowej wyprawie na Elbrus. Muszę przyznać, że sprawdziła się tam znakomicie, zarówno podczas samej podróży pod górę, jak i później w czasie akcji górskiej. Zastosowanie dwóch różnych materiałów Polartec® sprawia, że czapka jest uniwersalna, chroni zarówno przed wiatrem, jak i mrozem.
Nawet podczas ataku szczytowego, przy temperaturze poniżej -20 st. C i dość silnym wietrze, komfort cieplny był zachowany (na głowę miałem dodatkowo naciągnięty kaptur).
Czapka ta przeznaczona jest raczej na niższe temperatury, gdy ta wahała się w granicach 0 stopni, było mi w niej zwyczajnie za ciepło.
Jeżeli miałbym się do czegoś “przyczepić”, to jest to... „zbyt dobra” izolacja części nausznikowej. W połączeniu z dobrze skrojonym skutkuje to znacznym wygłuszaniem dźwięków. Podczas wyjazdu zdarzało się, że nie słyszałem, co mówi do mnie partner i musiałem podwijać jeden z nauszników.
Podczas wyprawy na Kaukaz

Podsumowanie

TUR to wysokiej klasy techniczna czapka termoaktywna ze specjalną ochroną uszu. Dobre wyprofilowanie gwarantuje dostosowanie się do kształtu głowy, przez co możemy zakładać ją samodzielnie, jak również pod kask. Zastosowanie najnowocześniejszych materiałów sprawia, że świetnie sprawdzi się podczas mroźnych i wietrznych dni.
Na koniec jeszcze jednej wielki plus - cena, można ją kupić już za 67 zł (cena z internetowego sklepu producenta). W porównaniu z cenami innych producentów daje to świetny stosunek jakości do ceny. W mojej ocenie produkt ten jest zdecydowanie godny polecenia.

O firmie

KANFOR jest polską firmą, która obecna jest na rynku od ponad 20 lat. Posiada licencję na produkcję odzieży z różnego typu materiałów Polartec®. Daje to gwarancję, że produkty w ofercie tego producenta powstały z najlepszych obecnie dostępnych materiałów. Warto również wspomnieć, że produkty firmy KANFOR sygnowane są napisem “MADE IN POLAND”.


Informacja od producenta:

Obecnie w produktach "nausznych" z materiału membranowego zaczęliśmy wykonywać takie dziurkowanie, której nie zmienia izolacyjności, ale istotnie poprawia słyszalność.

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com