O bieganiu z górskiej perspektywy.

Marks Engels 2013 - opis regionu

Poniżej zamieszczam krótką informacje o regionie, w który wybieramy się w ramach wyprawy Marks Engels 2013. Do wylotu pozostało już tylko 6 tygodni :)
stamp.jpg
Logo wyprawy Marks Engels 2013

Góry Pamir
Pamir to rozległy region górski w Azji Środkowej, którego przeważająca część leży na terenie Tadżykistanu. Jest on swego rodzaju płaskowyżem o powierzchni około 100 tys. km² i o przeciętnej wysokości 4000 m n.p.m., z którego wypiętrzają się pasma górskie. Dokładny przebieg granic Pamiru jest kwestią sporną, przyjmuje się, że obszar ten od północy ogranicza Kotlina Ałajska, od wschodu Góry Kaszgarskie, od południa pasmo Hindukuszu, a od zachodu dolina rzeki Pandż.
mapa_szach.jpg
Mapa regionu
Na terenie Pamiru znajduje się ponad 1000 lodowców górskich o łącznej powierzchni ok. 8000 km². Tam też zlokalizowany jest najdłuższy lodowiec na Ziemi poza strefami polarnymi ― Lodowiec Fedczenki, o długości ponad 70 km.
Najwyższym szczytem Pamiru jest góra Ismaila Samaniego, która osiąga wysokość 7495 m n.p.m. (w latach 1932–62 nosiła nazwę Piku Stalina, a w latach 1962–98 Piku Komunizma). Biorąc pod uwagę kryterium wysokości, szczyt Karola Marksa (6723 m n.p.m.) plasuje się na szóstym miejscu w tym regionie górskim.

źródło: Wikipedia

marx-engels.jpg

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, a także za siedmioma pustyniami, gdzieś daleko, w samym sercu Azji, wznoszą się ku niebu dwa szczyty przepiękne. Niewyobrażalne ściany strzegące dostępu do nich w tajemniczy sposób rezonują z absurdalnymi imionami, jakie im nadano. Zapomniane, rzadko odwiedzane, nigdy nie trawersowane? Czy widziane kiedykolwiek przez Europejczyków? Może kilka razy, na mapie, a może z satelity. Majaczą w oddali te śnieżno-skalne brzytwy, w oddali coraz nam bliższej...

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com