O bieganiu z górskiej perspektywy.

Mobilność w treningu funkcjonalnym - recenzja książki

Wakacje za pasem, zatem to dobry moment na polecenie jakieś ciekawej książki. Zapraszam do krótkiej recenzji książki Aurelien Broussal-Derval i Stephane Ganneau pt. "Mobilność w treningu funkcjonalnym."


Na wstępie dla wyjaśnienia dodam, że nie jest to tekst sponsorowany. Książka została zakupiona przeze mnie z prywatnych środków.

Mówi się, że książek nie powinno oceniać się po okładce, ale akurat w tym wypadku... warto to zrobić (!) Wydanie to jest po prostu zjawiskowe. Wizualne aspekty to coś, co zdecydowanie wyróżnia tę pozycję. Książka poza licznymi zdjęciami zawiera przepiękne szkice, na których przedstawione są formacje mięśniowe czy układ szkieletowy człowieka. Wiem, brzmi może strasznie, ale wygląda świetnie, zapewniam.


DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Mówiąc krótko jest to świetna pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat mobilności, biomechaniki czy właśnie treningu funkcjonalnego. Książka napisana została bardzo przystępnym językiem, a dodatkowo wzbogacona jest wieloma rycinami, które dobrze prezentują omawiane zagadnienia.

TREŚĆ

Książka została podzielona na 4 rozdziały: Ból, Oddychanie, Ruch i Mobilność.


Wiele osób przypomina sobie o aktywności fizycznej kiedy zaczyna ich coś boleć. Żeby rozwiązać trapiący nas problem musimy na początku dobrze zdefiniować nasz problem. Autorzy klarownie przedstawiają obszary anatomicznie i tłumaczą w prosty sposób jak pracować nad poszczególnymi strukturami naszego ciała.

W rozdziale I znajdziemy szereg testów sprawnościowych, które pomogą nam ocenić stan sprawności naszego ciała. Testy obejmują konkretne obszary ciała, do których przypisane są ćwiczenia korekcyjne. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń powinno pomóc nam w odzyskaniu niezbędnej sprawności i zapanowaniu nad trapiącymi nas problemami.

Następny rozdział - Oddychanie - to "nowość" w świecie treningu. Temat efektywnego oddychania w treningu od niedawna zyskuje na znaczeniu, wcześniej mało kto w ogóle o tym wspominał. Jak przekonują autorzy, ćwiczenia oddechowe pomogą nam zarówno w radzeniu sobie ze stresem, jak również mogą pozytywnie wpłynąć na naszą stabilizacją centralną.


Rozdział III czyli - Ruch. Tutaj mamy omówione i pokazane ćwiczenia w treningu funkcjonalnym. Funkcjonalnym czyli jakim? Ano takim wykonywanym w różnych płaszczyznach, co na pewno będzie miało wpływ na sprawność naszego ciała. Jako ciekawostkę wspomnę, że zaprezentowane ćwiczenia pokazane są na bazie taśm mięśniowo-powięziowych, a nie wyizolowanych mięśni, co zgodne jest z aktualnym podejściem prezentowanym przez naukowców i fizjoterapeutów.

Ostatni rozdział to - Mobilność. Zanik mobilności w danym rejonie naszego ciała powinien być dla nas ostrzeżeniem, że nasze ciało nie działa optymalnie. Ograniczenia w zakresach ruchu mogą być zalążkiem przyszłych problemów. Dlatego najlepiej działać zapobiegawczo i pracować nad mobilnością przy użyciu wałków i piłek oraz wprowadzać ćwiczenia korekcyjne aby zawczasu zadziałać prewencyjnie.


PODSUMOWANIE

"Mobilność w treningu funkcjonalnym" to znakomita, w mojej ocenie, książka dla osób niezaznajomionych z tematem mobilności. Prezentowane tematy są raczej na poziomie ogólnym, co jednak wg mnie jest plusem, bo wydaje mi się, że nie wszyscy chcieliby czytać o zawiłościach anatomicznych. Dużym walorem jest na pewno zaprezentowanie treści w oparciu o aktualne podejścia do mobilności i ruchu opartego na bazie taśm mięśniowo-powięziowych.

Na koniec crème de la crème, czyli oprawa graficzna tej książki. Piękne, artystyczne szkice sprawiają, że chce się sięgać po tę pozycję, a obcowanie z nią jest po prostu bardzo przyjemne.


INFORMACJE

Tytuł: Mobilność w treningu funkcjonalnym
Autorzy: A. Broussal-Derval, S. Ganneau
Wydawnictwo: MedPharm Polska

Skrócony spis treści:

Część I - Ból
01. Ruch a ból
02. Punkty spustowe
03. Automasaż
04. Pokonać ból

Część II - Oddychanie
01. Stres a oddychanie
02. Strefa komfortu i strefa stresu
03. Układ mięśniowy a oddychanie
04. Trening przepony
05. Treningu układu oddechowego
06. Zarządzanie własnym czasem

Część III - Ruch
Ruchy ludzkiego ciała w przestrzeni
Łańcuchy mięśniowo-stawowo-powięziowe

Część IV - Mobilność
Testy
Trening funkcjonalny
Serie ćwicze


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com