O bieganiu z górskiej perspektywy.

Mountain Hardwaer Direkt 2

Sezon biwakowy co prawda za nami (ekstremaliści mówią po prawdzie co innego), ale wzbogacony o kolejne doświadczania w tym temacie, chciałbym podzielić się z Wami swoją opinię nt. namiotu Mountain Hardwear Direkt 2. Model ten ze względu na swoją wagę wzbudza pożądanie wśród wielu osób. Ja miałem okazję mieszkać w nim przez 3 tygodnie, kiedy zastępował mi dom podczas wyjazdu do Pamiru.


Informacje podstawowe

Mountain Hardwear Direkt 2 to dwuosobowy namiot jednopowłokowy o konstrukcji wąskiego i dość wysokiego iglo (206x114x114 cm).
Po spakowaniu jego wymiary (worek: 13 x 25 cm) determinuje głównie długość pałąków (8 x 50 cm). Namiot pakuje się bardzo wygodnie i nie ma problemu z umieszczeniem powłoki w worku.

Waga to niewątpliwie największa zaleta tego namiotu - jedyne 1.3 kg. Gdy pozbędziemy się kilku zbędnych elementów, takich jak szpilki, jesteśmy w stanie zbić wagę o kolejne 200 g.

Konstrukcja

Model ten należy do serii namiotów ekspedycyjnych i charakteryzuje się bardzo stabilną konstrukcją. Stelaż rozkładany jest w środku i przymocowywany do powłoki tasiemkami oraz specjalnymi klipsami umieszczonymi w podłodze. Rozstawia się go dość szybko, niestety żeby włożyć maszt w wyżej wspomniane klipsy, potrzeba znacznej siły, co dla niektórych może okazać się kłopotliwe.

Namiot nie posiada przedsionka i ma tylko jedno wejście. Jest ono wygodne i dobrze przemyślane. Wyposażono je w dwa niezależne suwaki. Taka konstrukcja ma tę zaletę, że każdy z zamków “pracuje w linii prostej”, w związku z tym taki mechanizm działa płynnie i bez większego użycia siły. Dodatkowo, w mojej ocenie, powinno to również zwiększyć żywotność suwaków, które dość często ulegają awarii przy wejściach zasuwanych z wyraźnym zakosem.
MH Direct 2 wyposażony jest również w liczne odciągi, które umożliwiają dobre zabezpieczenie go przed silnym wiatrem.

Materiały i wentylacja

Zastosowany materiał to nylon 30D o nieprzemakalności na poziomie 1200 mm (ścianki) i 2000 mm (podłoga). Warto zaznaczyć, że szwy są podklejane co poprawia nieprzemakalność. Choć w wypadku rozstawienia namiotu na mokrej powierzchni, należy liczyć się, że wilgoć przedostanie się do środka.
Materiał jest słabo “oddychający”, dzięki temu w namiocie jest cieplej, kosztem jednak słabej wentylacji. Namiot posiada jeden otwór wentylacyjny w jego górnej części, dodatkowo lepszą wymianę powietrza możemy zapewnić odsuwając górny suwak od wejścia.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego laminatu (X-Pac TX07 PU) do wzmocnienia konstrukcji w miejscach gdzie przebiegają pałąki szkieletu.

Komfort

Tak jak wspomniałem na wstępie, MH Direkt 2 to bardzo minimalistyczna konstrukcja. Widać, że projektanci przy pracach nad tym modele mieli na względzie stworzenie produktu o jak najmniejszej wadze. Nie znajdziemy tu żadnych dodatkowych elementów jak boczne kieszenie, czy schowki (poza jednym niewielkim umieszczonym przy otworze wentylacyjnym).

Ocena

Przed zakupem tego namiotu warto odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Na pewno nie jest to konstrukcja dla wszystkich. Jego niezaprzeczalną zaletą jest bardzo niska waga. Jednak świetny wynik w tym aspekcie uzyskano kosztem innych jego cech, takich jak komfort korzystania, czy trwałość. Namiot jak na model dwuosobowy, jest bardzo wąski. Co oczywiście odbija się na komforcie, z drugiej strony umożliwia to jego rozstawienie nawet na bardzo wąskiej platformie. Jest to wyrzeczenie, na które z chęcią przystanę, bo niosąc wcześniej ten namiot na plecach w zasadzie się go nie czuje i ma się wrażenie jakby czegoś brakowało w plecaku :)

Największe zastrzeżenia mam jednak do trwałości zastosowanych materiałów. Po trzytygodniowej eksploracji Pamiru, nasz egzemplarz “wzbogacił się o kilka “otworów wentylacyjnych” w podłodze i jeden duży na bocznej ścianie. Dodatkowo ostatniego dnia, pękł jeden z klipsów do wpinania masztu.
O ile dziurki w podłodze jestem w stanie zrozumieć, o tyle pozostałe usterki nie powinny mieć miejsca. W mojej ocenie, od sprzętu którego cenę ustalono na poziomie 500$ (w Polsce ok. 2 tys. zł), można oczekiwać zdecydowanie więcej.

Plusy:

+ waga
+ szybkość rozstawiania i składania

Minusy:

- trwałość
- rozstawianie masztu wymaga użycia dużej siły
- cena

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com