O bieganiu z górskiej perspektywy.

Demawend 2014 - informacje

W związku z tym, że jesienią wybieram się do Iranu, aby w ramach November Expedition spróbować wejść na Demawend, postanowiłem zebrać o tej górze dostępne informacje.
Poniżej przedstawiam zatem garść przydatnych informacji i ciekawostek o Demawendzie.
Aerial_View_of_Damavand_26.11.2008_04-23-59.JPG
By Hansueli Krapf (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Demawend to drzemiący wulkan wznoszący się na wysokość 5610 m n.p.m. O ile wysokość bezwzględna nie jest jakaś rekordowa to już wybitność Damavandu zasluguje na uznanie. Wynosi ona aż 4667 m co sprawia, że jest on 12-tym najbardziej wybitny szczytem na świecie, a drugim najbardziej wybitnym szczytem w Azji po Mount Evereście. Mówić krótko czeka nas długie podejście.
Położony jest w Górach Elburs (współrzędne: 35°57'20" N 52°06'36" E), na terytorium Iranu. Jest on zarazem najwyższym szczytem tego kraju i zlokalizowany jest około 70 km na północny wschód od Teheranu.
2017-06-06.png
Stwierdzenie drzemiący wulkan jest jak najbardziej na miejscu, gdyż ciągle ze stożka góry unoszą się gazy wulkaniczne bardzo często widoczne nawet z wielu kilometrów. Szacuje się, że ostatnia erupcja miała miejsce ok. 7500 lat temu.
Istnieje kilkanaście znanych dróg prowadzących na szczyt. Naszą wspinaczkę planujemy chyba najbardziej popularna południową drogą.
Pierwsze udokumentowane wejście na Demawend miało miejsce w 905 r., a dokonał tego Abu Dolaf Kazradżi.
Ciekawostki
Demawend jest najwyższą górą wulkaniczną w Azji.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Damavand

Copyright © Rock&Run | Powered by Blogger

Design by Anders Noren | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com